Pomysł Na Biznes: Filo Loop - Wywiad z Iwoną Trocką

1 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Aloha chłopcy i dziewczęta!


Iwona Trocka to dziewczyna, dla której zakład pracy jest drugim domem. Prywatnie fanka Gwiezdnych Wojen, filmów Marvela i właścicielka psa Korka. Zawodowo założycielka marki Filo Loop, która w maju będzie obchodziła swoje 3 urodziny. Za dnia Iwona poświęca się tworzeniu puf i poduszek, wieczorami marzy zaś o posiadaniu auta z powieści Zbigniewa Nienackiego “Pan Samochodzik”. Mnie udało się porozmawiać z nią na temat tworzenia własnej marki, smutków i radości z tym związanych, a także o szukaniu swojego miejsca na ziemi. Nawet jeśli to miejsce staje się pracą, której całkowicie się oddajemy…

Jesteś absolwentką kierunku Wzornictwa Przemysłowego w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Koszalinie. Czy od początku wiązałaś swoją przyszłość z artystycznym kierunkiem?

Iwona: Od początku życia? :-) Tego nie wiem, ale z pewnością od najmłodszych lat. Moim marzeniem było posiadanie własnej pracowni na poddaszu, a ja miałam być malarką. Konsekwentnie robiłam wszystko w tym kierunku, jednak moje plany trochę ewoluowały, stąd pojawił się kierunek wzornictwa przemysłowego. Niestety po skończeniu studiów moja ścieżka zawodowa mocno uległa zmianie. Przez ponad piętnaście lat byłam związana z pracą w usługach finansowych. Wypaliłam się tam totalnie. Zwyczajnie w życiu nie byłam szczęśliwa, a poranki kończyły się płaczem na samą myśl o wyjściu do pracy. Chciałam koniecznie coś zmienić w swoim życiu, zaczęłam szukać pomysłu na własny biznes. Przede wszystkim robić coś, co sprawia mi radość, przy czym mogę odzyskać siły. No i zatoczyłam koło. Wróciłam do tych moich dziecięcych pragnień. Dziś mam swoją wymarzoną pracownię.

Kto nauczył Cię robić na drutach?

Iwona: Na drutach nauczyły robić mnie babcie. Jedna z moich babć -Irena, była krawcową i to ona mnie wychowywała. Miałam może 5 albo 6 lat i chyba kiedyś znalazłam u niej druty, a ona pokazała mi, co trzeba z nimi zrobić, ale wtedy nic mi nie wychodziło i bardzo się zniechęciłam. Od tamtych wydarzeń minęło kilka kolejnych lat.
Mieszkałam już wtedy z moją drugą babcią Anną. Robiłam szalik na drutach i zamiast prostokąta wychodził mi trapez. Musiało mi się wyrwać jakieś brzydkie słowo, bo Babcia zajrzała do mnie z pytaniem, co robię. Wychwyciła błąd, który wciąż powtarzałam. Pokazała mi co mam zmienić i tak powstał mój pierwszy szalik. Potem znalazłam książki z robótkami u mojej mamy na regale i tak to się zaczęło.

2 wywiad pomysł na biznes twórcze kobiety zawód jak przekuć pasję w pracę filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka

Skąd wziął się sam pomysł na markę Filo loop? Jesicca Hart powiedziała kiedyś: “Wszystkie dobre pomysły z początku wydają się głupie.” Czy również tak było i w tym przypadku?

Iwona: Myślę, że to trafne określenie. Zanim powstało FILO LOOP to najpierw były Iwonkosze :-) Wszystko zaczęło się od koszy właśnie, a pomysł na pufy podpowiedziała mi koleżanka. Mój pomysł na biznes przedstawiłam wielu osobom, a ich zdziwione miny mówiły mi najwięcej o szansie na powodzenie tego przedsięwzięcia. Zmiana nazwy nastąpiła, gdy potrzebowałam logo. Tak z dziwnych Iwonkoszy powstało Filo Loop.

A kto wpadł na pomysł nazwy marki?

Iwona: Nazwa marki to mój pomysł. Nie było to wcale łatwe, przyznam szczerze. Koleżanka, która jest autorką loga, zaproponowała mi, abym poszukała inspiracji w innym języku. Pierwotna nazwa po prostu była totalnie nietrafiona i trudno było przekształcić ją w logo. Ponadto już powstały inne produkty między innymi pufy, poduszki. Nazwa marki zaczerpnięta jest z języka łacińskiego: filo oznacza drut, a loop pętlę. Tak właśnie powstają moje produkty.
Jestem bardzo związana z moją marką na tyle, że nawet wytatuowałam sobie jej logo na nadgarstku.
3 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Projekty pod szyldem Filo loop cechuje prostota, minimalizm i klasa. Wszystkie nawiązują do obecnie najmodniejszego chyba trendu handmade. Dlaczego akurat w tę stronę zdecydowałaś się pójść tworząc markę, a nie np. w projekty mocno futurystyczne?

Iwona: Chciałam, aby moje prace trafiały do szerszego grona klientów, a nie tylko do kilku wybranych. Po drugie mogę samodzielnie wykonać produkt znaną mi techniką przy użyciu dostępnych materiałów. Tworząc markę nie zastanawiałam się, że podążam za trendami. Po prostu posłuchałam mojego wewnętrznego dziecka. Trendy często się zmieniają, a ja chciałam, aby moje produkty były ponadczasowe. Nic tak nie cieszy, jak kolejne złożone zamówienie i zadowolony klient, który poleci moje produkty swoim znajomym.

4 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade

Czy początki były trudne? Na stronie marki można przeczytać, że osobiście czuwasz nad wykonaniem każdego produktu. Nie jesteś chyba jedyną osobą na pokładzie?

Iwona: Początki były bardzo trudne, nic nie powstaje w jeden dzień. Można było się wiele razy zniechęcić. Jestem jednak dość cierpliwą i zarazem upartą osobą.
Odpowiadając na drugie pytanie, tak — jestem jedyną osobą na pokładzie. Wszystko, co można zamówić z wyjątkiem drewnianych podkładek wykonuję własnoręcznie. Szyję i uzupełniam wkłady do puf, robię na drutach pokrowiec, potem go nakładam i pakuję. Przy dużej ilości zamówień kończy się to nieterminową wysyłką niestety.
Mam chyba problem z powierzeniem pewnych zadań innym ludziom. Lubię mieć nad wszystkim kontrolę i wychodzę z założenia, że tylko ja zrobię to najlepiej. Moim wielkim postanowieniem jest zmiana mojego podejścia i praca nad sobą.

5 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Gdzie sprzedał się Twój pierwszy produkt? Czy pamiętasz kto go kupił?

Iwona: Mój pierwszy produkt to były poduszki i kupił je mój kolega z pracy, potem zamówił jeszcze pufa. Byłam bardzo dumna, a zarazem zestresowana tym zakupem. Dreszczyk emocji był :-)

Jaki jest Twój ulubiony element w prowadzeniu marki?

Iwona: To bardzo trudne pytanie…. Najbardziej nie lubię pakowania na targi. Rozstawiania stoiska i składania. Pomijam fizyczny wysiłek z tym związany. Po prostu jeszcze nigdy nie udało mi się być tak przygotowaną, jak to sobie wymyśliłam. Rozczarowanie sobą, które temu towarzyszy zawsze mnie negatywnie nastawia do targów. Oczywiście to mija z pierwszym pojawiającym się klientem na stoisku.

6 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Firma to także klienci. Jaki jest oddźwięk projektów wprowadzanych do sprzedaży? Czy trudno jest zdobyć nowych klientów? Kto głównie decyduje się na zakupy w sklepie Filo Loop?

Iwona: Większość produktów jest dobrze przyjmowana, kiedy prezentuje je na portalach społecznościowych. Nie wszystkie od razu stają się hitami. Pufy od początku dobrze się przyjęły, kilka modeli np. Small Ball 50x25 czy Puf Spirala naprawdę cieszą się ogromnym powodzeniem. Jednak torby typu shopper bag to prawdziwy strzał w dziesiątkę, a byłam do nich bardzo sceptycznie nastawiona.
Nowych klientów najłatwiej zdobyć jadąc na targi. Mimo że częściej nastawiamy się na zakupy w internecie, to jednak lubimy wypróbowywać i oglądać produkty na żywo. Dlatego targi to najszybsza i najłatwiejsza forma kontaktu. Jednak najlepsi klienci to ci z polecenia. Wiem, że mam sporo takich klientów co cieszy mnie ogromnie.
Jeśli miałabym podzielić klientów ze względu na płeć, to około 80% stanowią kobiety.
Duża grupa moich klientów to osoby, które kupiły mieszkanie lub dom i właśnie aranżują swoje wnętrza. Pufy Filo Loop też pasują do pokoi dziecięcych. Jednym słowem mam szeroko pojęte grono odbiorców.

7 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade

8 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Skąd czerpiesz pomysły na nowe projekty? Podglądasz obecnie panujące trendy? O wprowadzeniu nowego produktu do sklepu decydujesz sama czy szukasz porady u innych?

Iwona: Czerpię inspirację z różnych źródeł, najbardziej lubię przeglądać zagraniczne magazyny modowe i wnętrzarskie. Pomysły na nowe produkty pojawiają się również podczas pracy nad tymi, które ktoś zamówił. Czasem to klienci sami podpowiadają mi nowe rozwiązania.
Czasem konsultuję się z moimi bliskimi, jednak to moja intuicja podejmuje ostateczną decyzję, że jakiś produkt trafi do sprzedaży.

9 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


A czy Twój dom jest pełen kolorowych puf i poduszek?

Iwona: Poduszek w nim nie brakuje, ale to nie moje produkty. Powiedzenie, że szewc bez butów chodzi w moim przypadku, sprawdza się w stu procentach.

W swoim biznesie oddajesz się całkowicie swojej pasji. Do tego stopnia, że stajesz się mentorką innych i prowadzisz warsztaty, podczas których można zdobyć umiejętność wykonywania samemu produktów z oferty Filo Loop. Jakie są Twoje wnioski po takich szkoleniach? Czy w Polakach drzemią artystyczne dusze?

Iwona: Nic nie daje takiej satysfakcji jak przedmiot wykonany własnoręcznie. Moda na handmade kwitnie. Myślę, że utrzyma się jeszcze trochę. Może dzięki temu wróci wiele zapomnianych już zawodów albo odrodzą się te, które są już na wymarciu.
Nie wszystko da się wykonać maszynowo, oby to się nie zmieniło. Udział w warsztatach z pewnością zmienia trochę nasz sposób postrzegania, jak powstają przedmioty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak pracochłonne jest wykonanie pufa czy poduszki do momentu, kiedy sam nie spróbuje.
Najbardziej cieszy mnie, kiedy ktoś, kto nigdy nie miał do czynienia z drutami po wielu godzinach zmagań, czasem nieprzespanej nocy zrobi własnego pufa. Warsztaty składają się z dwóch spotkań, każde po 4 godziny, jednak najwięcej pracy pozostaje do zrobienia w domu, pomiędzy spotkaniami. Nie wszyscy dają radę, co nie znaczy, że zostają bez pomocy.
Kiedy spotykam się z uczestnikami warsztatów bądź jestem na targach,gdzie poznaje też inne marki myślę, że Polacy to bardzo twórczy naród.

10 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Czego nauczyło Cię prowadzenie firmy?

Iwona: Wytrwałości. To pierwsze co przychodzi mi do głowy. Myślę, że wcześniej mi brakowało tej cechy. Konsekwencji w działaniu. Planowania długoterminowego.
Określania pewnych celów i ich realizacji.
Nauczyłam się też mówić NIE. Chyba jestem bardziej asertywna.

Czy planujesz wprowadzenie nowości do oferty? Czego możemy się jeszcze spodziewać po Filo loop?

Iwona: Nowe wzory poduszek już są, tylko czekają na swoją realizację. Pojawią się też nowe wzory pledów. Torby shopper bag czeka kilka zmian, moim zdaniem na lepsze. To wszystko jeszcze w tym roku.
Natomiast w nowym roku zmieni się wygląd sklepu internetowego. Mam nadzieję, że łatwiej będzie w nim dokonać zakupów, będzie też rozszerzony o wersje językowe.
Mam w planach zrobienie dużego mebla. Coś mi już w głowie kiełkuje. Realizacja pewnie zajmie sporo czasu, ale nie brak mi wytrwałości i cierpliwości, więc się o to nie martwię. Może uda się go zaprezentować na kolejnych targach Warsaw Home.

11 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade

12 filo loop pomysł na biznes iwona trocka pufy poduszki warsztaty handmade robienia na drutach pledy koce shoper bag ze sznurka pomysł na prezent wystrój wnętrz design dodatki do mieszkań i domów handmade


Mam nadzieję, że pierwszy wywiad przypadł Wam do gustu. Bardzo dziękuję Iwonie za zgodę i udział w projekcie, który dopiero raczkuje. To było dla mnie ogromnie ważne, stresujące i inspirujące! Życzę Ci samych sukcesów i radości z prowadzenia marki!

Jednocześnie już nie mogę doczekać się kolejnych odsłon tego cyklu, a od Was chętnie dowiem się, o kim chcielibyście jeszcze tutaj przeczytać? Może znacie osoby, które miały nietypowe pomysły na biznes, lub przekuły swoje pasje w jakieś ciekawe zajęcie? Czekam na Waszych kandydatów do wywiadu w serii wpisów “Pomysł na biznes”!

41 Comments

 1. Bardzo lubie takie wpisy, zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie wyglądają te poduchy, zdjęcia są kreatywne i przemawiają do mnie swoją stylistyką, a wywiad naprawdę interesujący :) Powodzenia w dalszym działaniu dla Iwony tym bardziej, że i ja lubię takie klimaty jak Marvel i Gwiezdne Wojny :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam z wielką przyjemnością! Zawsze przyjemnie jest słuchać czy czytać osoby, która robi to, co lubi. Przyznam nawet, że trochę zazdroszczę ;) Ale też i mam nadzieję, że kiedyś to ja będę żyła ze swojej pasji. Z chęcią przeczytam kolejne wywiady :)
  Pozdrawiam

  [morowe.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia :) Firmy z takimi wyplatanymi rzeczami są teraz coraz częściej spotykane :)
  http://gingerheadlife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale świetny pomysł na biznes! Poduchy robione na drutach są świetne, ale te pufy po prostu skradły moje serce <3 Poczekam, aż na szczeniak trochę zmądrzeje i przestanie niszczyć wszystko co w jego zasięgu i koniecznie zamawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. O jaki dziś ciekawy wywiad :) Super pomysł , prześliczne prace i niezwykłą osobowość ....Zdjęcia urzekają <3 Zaraz zajrzę na str firmy co jeszcze w ofercie xD

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wywiad, bardzo przyjemnie się czytało ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny wywiad. Miło, że robisz takie rzeczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam takie historie :D A produkty są po prostu piękne i widać dbałość o wykonanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna ta pufa! A Iwona wydaje się szalenie inspirująca osobą. Nic tylko trzymać kciuki za dalsze sukcesy!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy wywiad. A Pufki i poduszki są piękne! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. genialny pomysł na biznes. Pomyśleć że sama potrafię robić na drutach...

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny i motywujący wywiad! Jak widać w każdej dziedzinie można się rozwijać, poszerzać soje pasje i horyzonty, spełniać się, a tym samym zarabiać. Brawo ! <3

  OdpowiedzUsuń
 14. Wywiad wyszedł świetnie ;) Bardzo mi się podobają produkty Filo Loop ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawy pomysł, takie szydełkowane rzeczy wyglądają genialnie :D :D

  OdpowiedzUsuń
 16. och... mam dokładnie taka samą porcelanę - mamy właściwie z Cmielowa

  OdpowiedzUsuń
 17. ale swietny pomysł na wpis ! :D zdjęcia cudo a talencisko ma nieziemskie <3

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała robota kochana 💋 Wspaniały wywiad

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajny wywiad, trzeba pisać o takich twórczych ludziach, super pomysł. Zaraz przejrzę stronę Filo Loop :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zawsze podziwiam osoby, które mają dość odwagi, kreatywności i wytrwałości, żeby prowadzić własną działalność ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Przepiękny blog i zdjęcia! Podziwiam kobiety, które biorą sprawy w swoje ręce i się realizują, spełniają swoje marzenia, zakładają swoje działalności gospodarcze. Takie kobiety mi imponują i są dla mnie wzorem :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Super zdjęcia, bardzo klimatyczne ;)

  Pozdrawiam - http://izabiela.pl/

  OdpowiedzUsuń
 23. Przepiękne rzeczy do mieszkania :) Dom to moje ulubione miejsce i po prostu uwielbiam takie dodatki:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetny tekst:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 26. Piękna sprawa! Do odważnych świat należy :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Wspaniałe produkty i ich autorka. Prowadzenie własnej, małej firmy to marzenie wielu z nas. Jednocześnie tak nie wiele osób jest gotowych na pracę 24/7. Trzymam kciuki za dalszy rozwój Filo Loop!

  OdpowiedzUsuń
 28. Piękna historia! Tyle miłości i pasji - aż miło poczytać :)

  Widzę, że Iwona ma podobną historię, jak moja mama. Zgadzają się nie tylko te artystyczno-krawieckie zapędy, ale nawet marzenie o posiadaniu poddasza! Moja mama jest krawcową z pasji i czasem żałuję, że nie była dla mnie taką "babcią Iwony", czyli przewodnikiem po tym krawieckim świecie. Z chęcią robiłabym teraz na drutach i na szydełku, szyła ubranka dla lalek córki albo tworzyła ubrania. Mam w sobie jakiś pęd do przeróbek i eksperymentowania z ciuchami, ale to jeszcze nie jest to :)

  Zakładając swoją firmę też kalkulowałam tak, jak koleżanka bohaterki - sięgnęłam do innego języka. W tym wypadku to była łacina, a u mnie - esperanto. Czasem ludzie mają problem ze zrozumieniem tej nazwy (np. gdy podaję dane do faktury w markecie), ale staram się tym nie przejmować :) Chętnie nawet poszłabym w ślady Iwony i machnęła sobie tatuaż firmowy <3

  Co do problemu z delegowaniem zadań - to chyba powszechny problem naszej płci. Lubimy nad wszystkim sprawowac kontrolę - w biznesie, w domu, w pracy, w życiu. Mam nadzieję, że w tym czasie, jaki minął od opublikowania tego tekstu (z ciekawości wygrzebałam go z archiwum) - udało się Iwonie popracować nad tym. Zdrowe podejście jest niezbędne do tego, by normalnie funkcjonować, takie są fakty.

  Bardzo podobają mi się produkty Iwony - takich rzeczy w sklepach się nie widuje. Szykuje mi się przeprowadzka, może wtedy coś sobie u niej upatrzę :)

  Na koniec oczywiście życzę bohaterce wywiadu powodzenia w działaniu i rozkręcaniu firmy. Oraz w znajdowaniu zdrowego balansu w tym, jak działa :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️