Jak usadzić gości na Weselu?

1 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne


Aloha chłopcy i dziewczęta!

Usadzenie gości przy weselnych stołach może spędzić sen z powiek Pary Młodej. Bardzo często przy planowaniu zmagać musimy się z życiowymi problemami - ciocia X, nie znosi wujka Y, a kuzynki A i B koniecznie chcą siedzieć obok siebie. Problem potęguje się, gdy któryś z gości są rozwiedzeni i na wesele przychodzą już z nowymi rodzinami. W trakcie planowania każdego wesela w końcu nadejdzie zatem moment, w który trzeba zadać pytanie - Jak usadzić gości na weselu? Czym się kierować i jaką strategię wybrać?

Jak usadzić gości na weselu - wybór stołów

Planowanie rozsadzenia gości należy rozpocząć od zorientowania się jaki rodzaj stołów oferuje sala, na którą się zdecydowaliśmy. To od tego czy do dyspozycji mamy stoły prostokątne długie, prostokątne krótkie czy też okrągłe, zależy jaką strategię przyjmiemy. Najczęściej spotykane są trzy układy stołów: pojedyncze prostokątne, prostokątne długie ( często z łączonych stołów ) lub stoły okrągłe. Oczywiście jeśli sala oferuje różne rodzaje stołów możemy dowolnie je ze sobą łączyć sprawiając, że Para Młoda i świadkowie zasiądą przy stole prostokątnym, a goście przy okrągłych. Jak usadzić jednak gości mając do dyspozycji tylko jedno wyjście?

Stoły prostokątne

Ten rodzaj stołów jest najczęściej spotykany i występuje w dwóch wariantach. Prostokątne stoły możemy bowiem ustawić jako osobne mniejsze stoliki dla ok. 15-20 osób, jak również jako długie stoły. Drugi wariant bardzo często rozstawia się zaś na planie liter - C lub E. Jest to zabieg stosowany po to, aby każdy z gości miał dobry widok na stół Państwa młodych. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy rozdzielić gości, by czuli się komfortowo i niekoniecznie spędzali czas w swoim towarzystwie możemy stoły takie rozstawić zupełnie osobno sprawiając, że każdy stół skupia wokół siebie jedną grupę ludzi, którzy będą dobrze i swobodnie czuć się w swoim towarzystwie. Usadzając gości skłóconych przy stołach długich należy również pamiętać o tym, aby usadzić ich jak najdalej od siebie. O tym jak usadzić gości biorąc pod uwagę ich wzajemne relacje powiem jednak w dalszej części tekstu.

Stoły okrągłe

Okrągłe stoły to świetny sposób na podzielenie gości na mniejsze podgrupy. W zależności od wielkości stołów stosuje się tu zasadę 5, 6, 8 lub 10 osób wokół jednego koła. Usadzenie gości przy okrągłych stolikach może ułatwić nam zadanie, może także spędzić sen z powiek jeśli większość osób się lubi i bardzo chciałaby spędzać czas razem. Okrągłe stoły to także problem usadzenia części gości tyłem do stołu Pary Młodej. Wybierając taki układ stolików należy zatem bardzo mocno zastanowić się nad umiejscowieniem stołu Nowożeńców w takim miejscu, aby większość gości mogła swobodnie na niego patrzeć. W tym przypadku dobrze jest również zdecydować się na prostokątny stół dla Młodych.

Jak usadzić gości biorąc pod uwagę ich wzajemne relacje?

Wiedząc już jakie stoły mamy do dyspozycji należy przejść do głównej części planowania, czyli rozsadzenia gości na konkretnych miejscach. Jeszcze jakiś czas temu to gościom zostawiało się wybór miejsca, na którym zasiądą. Dziś łatwiej jednak samemu zadecydować i uniknąć przepychanek oraz niezadowolonych min. Najmniejszy problem zdecydowanie będą miały osoby, których goście przyjaźnią się i lubią spędzać czas w swoim towarzystwie. Niestety nie wszystkie Pary Młode mogą pochwalić się taką zażyłością gości. Pierwszym etapem do osiągnięcia sukcesu w rozsadzeniu bardziej skomplikowanych relacji będzie na pewno stworzenie listy, kto może siedzieć z kim, a kto kogo koniecznie powinien unikać. Następnie mając do dyspozycji osoby, które muszą być rozsadzone należy umieścić je w oddalonych od siebie miejscach. Kolejnym krokiem jest wypełnienie luk osobami, które muszą siedzieć obok siebie - małżeństwa, narzeczeni, rodziny z dziećmi. Pozostałe miejsca uzupełniamy zaś osobami, którym obojętne jest gdzie będą siedzieć. 
Przy stosowaniu tego typu zabiegu należy jednak pamiętać o kilku innych zasadach:
- najlepiej usadzać gości według wieku - 70-letnia babcia znajdzie więcej tematów do rozmów z 60-letnim wujkiem niż naszą koleżanką z pracy
- starsi goście powinni siedzieć blisko parkietu - z tego miejsca mają fantastyczny widok na bawiących się ludzi
- dzieci można usadzić z rodzicami, można jednak stworzyć dla nich osobny stolik
- osoby spoza rodziny np. znajomych z pracy czy ze studiów najlepiej usadzić razem
- przy stole Młodych najczęściej zasiadają oni oraz świadkowie, najbliżej tego stołu usadzani są zaś rodzice, rodzeństwo oraz bliscy przyjaciele

Dodatki, które ułatwią rozsadzenie gości przy stole.

Po uzyskaniu idealnego rozsadzenia gości najlepiej zastosować winietki, które jednoznacznie wskażą gościom, które miejsce przeznaczone jest dla nich. Jeśli na sali mamy więcej stolików świetnym zabiegiem jest również ich ponumerowanie. Wywieszenie tablicy z listą stołów i nazwiskami przyporządkowanymi do każdego z nich pozwoli na szybkie odnalezienie swojego miejsca. Zapobiegnie także nieporozumieniom i samowolce co do zajmowania miejsc. Warto aby na stoliku prócz winietek pojawiły się także karty z menu - dzięki nim goście będą wiedzieli jak zaplanowane są ciepłe posiłki oraz czego jeszcze mogą się spodziewać na swoim talerzu. Dla gości warto także przygotować małe upominki - to jest jednak tematem na zupełnie inny wpis! Bardzo ważne jest jednak aby wszystkie dodatki - winietki, menu, prezenty czy numery stołów były dobrane odpowiednio do kolorystyki Wesela, a nawet zaproszeń, które kilka miesięcy wcześniej rozdawaliśmy gościom. Idealnie sprawdzą się tutaj zestawy od Amelia Wedding. Niedawno podpowiadałam Wam jak wybrać idealne zaproszenie na ślub (wpis znajdziecie tutaj), dziś natomiast pokazuję Wam pasujące do prezentowanych tam zaproszeń wzory winietek oraz menu.
Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Wam w osiągnięciu idealnego usadzenia gości, a co za tym idzie uniknięcia niepotrzebnych spięć i niemiłych sytuacji. Bawcie się dobrze!

2 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

3 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

4 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

5 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

6 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

7 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

8 jak usadzić goście na weselu zasady rozsadzania gości jak dobrać winietki menu numery na stoły weselne

Kto usadzenie gości ma już za sobą, a kto ma to ciężkie zadanie jeszcze przed sobą?

43 Comments

 1. Ja już mam to dawno za sobą ale pamiętam, ze wiele było zachodu przy ustawianiu kto obok kogo ma siedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia i bardzo przydatny post :) może kiedyś skorzystam z tych porad

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo istotny temat , bo od tego jaki nastrój będą mieć goście zależy klimat na przyjęciu ...Menu to fantastyczny pomysł a nie często spotykany a miło by było wiedzieć co dobrego się pojawi a nawet proponuje wpisać orientacyjnie godzinę podania , by uniknąć tego że akurat objadam się ciastem a tu wjeżdżja flaczki xD albo akurat cześć gości wyszło się przejść ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie śliczne są te zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cale szczescie to za mna, a bylo ciezko :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze można decyzję zostawić gościom. Usiądą tam gdzie chcą i z tymi, z którymi chcą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na szczęście temat mnie nie dotyczy :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Tę trudną logistykę mam jeszcze dłuuugo przed sobą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. dla mnie bardzo przydatny wpis niedługo sama będę musiała myśleć jak usadzić gości :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi np podobało się jak na weselu była dowolność miejsca i ja chyba też bym tak zrobiła :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jeszcze ślubu nie biorę, ale wiem, ze będzie z tym problem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny zbiór informacji na temat kwestii sadzania gości przy stołach :) jak będę brała ślub, to z przyjemnością wrócę do tego postu :)

  Pozdrawiam,
  Książkowa Przystań

  OdpowiedzUsuń
 13. Przede wszystkim piękna oprawa bloga <3 A co do usadzenia gości, to faktycznie nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o wzajemne relacje gości...wpis zapewne przyda się niejednej narzeczonej :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajne ale wszystko przedemna raczej problemu z osadzeniem nie będę miała bo zamierzam ograniczyć się do świadków nie jestem zwolennikiem wielkich imprez ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Stoły mieliśmy okrągłe, a problem z usadzeniem gości nie do opisania :P Chyba jedna z najtrudniejszych decyzji podczas planowania wesela ;) Bo przecież chcemy, aby goście byli zadowoleni ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie się marzą okrągłe stoły na moim weselu :) Są niesamowicie eleganckie. A prawda jest taka, że zawsze goście mają jakieś "ale" co do usadzenia.

  OdpowiedzUsuń
 17. Temat mnie bezpośrednio nie dotyczy, ale moja przyjaciółka niedługo wychodzi za mąż i właśnie pytała mnie, jak usadzić gości - każdy gdzie chce, czy jednak porozkładać winietki. Doszłyśmy do wniosku, że winietki to jednak znacznie bezpieczniejsza opcja :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo mi się podoba pomysł z udostępnieniem menu gościom, każdy wie czego się może spodziewać :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Super wskazówki, które zapewne okażą się cennym drogowskazem dla nie jednej młodej pary w tymże jakże ważnym temacie. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. ja miałam skromny ślub i nie usadzałam gości,
  ale przy dużych weselach myslę, że jest to najlepsza opcja

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja mam to jeszcze przed sobą teoretycznie bo mam tylko ślub cywilny bez wesela ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja mam jeszcze przed sobą, ale nie będzie wesela tylko rodzinny obiad ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Wesele jeszcze przede mną, więc post jak najbardziej dla mnie. To będzie nie lada wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niedługo mnie to czeka! Mam nadzieje, że wszystko pójdzie super. Mega zdjęcia! ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Braliśmy pod uwagę opcję z usadzaniem gości, ale kompletnie nie wiedzieliśmy jak się do tego zabrać. Poza tym, mieliśmy naprawdę mało czasu na to. Tak więc, pozwoliliśmy im wybrać swoje miejsca i obeszło się bez większych problemów, ale domyślam się, że nie w każdym przypadku tak jest, więc naprawdę przydatny wpis. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. my braliśmy pod uwagę wiek osób :) i jakos fajnie dogadywali się :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Wszystko jeszcze przede mną... ale dzięki Tobie odkryłam bardzo ładne zaproszenia na ślub ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja ostatnio byłam na ślubie, na którym para młoda w ogóle nie zadbała o to, kto ma gdzie siedzieć, więc skończyło się tak, że siedziałam z mężem na dwóch końcach stołu, bo nie było podwójnego miejsca dla nas - w tym czasie pomagaliśmy młodej parze i miejsca, które zajęłam torebką, ktoś nam ukradł. Oboje byliśmy zwyczajnie wkurwieni.

  OdpowiedzUsuń
 29. U nas wszyscy byli zadowoleni :D A gości usadzałam według swojego "widzi-mi-się" ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Ooo...kolejny problem, którego oszczędziłam sobie ;)

  OdpowiedzUsuń
 31. U nas siadali jak chcieli i wszyscy byli zadowoleni, ale to było 9 lat temu.

  OdpowiedzUsuń
 32. Jest to kwestia bardzo problematyczna ale dobra znajomość członków rodziny i odpowiednie ich połączenie nie wywoła konfliktu. ; )

  OdpowiedzUsuń
 33. Jakie piękne inspiracje! Powiem Ci, że dla mnie usadowienie gości było NAJGORSZE z planowania całego wesela. Na szczęście wszystko się udało :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie byłam nigdy na takim 'modnym' obecnie weselu, gdzie jest ustalone menu czy usadza się specjalnie gości. U mnie na śląsku z reguły każdy siada jak chce i bierze ze stołu co chce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to nie ma ustalonego menu? To nie ma u Was tak, że Para Młoda wybiera ciepłe dania i ustala, kiedy będą podawane?Wszystko na stole stoi naraz, jak to ? :o

   Usuń
 35. Na pewno tu powrócę jak będę się szykować do tego pięknego dnia! :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo fajnie wytłumaczyłaś jak ugryźć rozsadzanie gości. Nie pomyślałam, że trzeba zaczać od pomyślenia, kto kogo nie lubi :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Mnie właśnie czeka usadzenie gości..

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️