Jak zaplanować spójną siatkę zdjęć na Instagramie?

1 dlaczego instagram ucina zasięgi jak planować zdjęcia na instagramie jak obrabiać zdjęcia na instagram o której publikować filtry do zdjęć na instagramie aplikacje do obróbki zdjęc na telefon spójny feed na IG


Aloha chłopcy i dziewczęta!

Każdy z Was zastanawia się pewnie, dlaczego Instagram ucina zasięgi, a także, kiedy publikować na Instagramie? Czy zastanawialiście się jednak co publikować na Instagramie i jak sprawić, by Wasz profil był atrakcyjny, spójny i przyciągał nowych obserwujących, a także zachęcał do obserwowania nowo przybyłe do Was osoby? Oto mój krótki poradnik, garść inspiracji i informacji, jakie zdjęcia publikować na Instagramie, jak wprowadzić ład na profilu i jak zadbać o spójność zdjęć na Instagramie. Opowiem Wam dzisiaj o moich ulubionych aplikacjach, o tym, jak obrabiać zdjęcia na Instagram, a także pokażę Wam ciekawe przykłady profili, które rozbudzą w Was chęć do działania i wprowadzania zmian na własnych kontach. A jeśli chcecie dowiedzieć się jakich filtrów używać na Instagramie — napisałam dla Was już wcześniej kilka poradników:Aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie

Jak obrabiać zdjęcia na Instagramie? Jak planować wygląd siatki na IG oraz jakich filtrów używać, by zdjęcia były spójne i przyciągały uwagę odwiedzających? Poniżej znajdziecie aplikacje, których używam osobiście. Zebrałam Dla Was najważniejsze informacje na temat każdej z nich, a także opcje - zarówno w darmowych, jak i płatnych wersjach. 

2 moje ulubione aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie, jak obrabiać zdjęcia na instagram, jak zaplanować spójny profil na instagramie snapseed vsco lightroom a color story - jak obrabiac zdjecia na ig spojnie


VSCO

VSCO to jedna z pierwszych aplikacji do obróbki zdjęć, do których wykupiłam pełną subskrypcję. Oferuje ona dużą ilość filtrów (również w wersji darmowej), a także narzędzia umożliwiające ręczną edycję zdjęć. Obrobione zdjęcia zapisywane są w galerii, której niestety minusem jest brak możliwości zamiany zdjęć miejscami. Aplikacja umożliwia również od niedawna edycję video. Na start — polecam w wersji darmowej. Dzięki tej apce:

 • nałożysz na swoje zdjęcia filtry i dostosujesz je pod własne potrzeby;
 • nałożysz na zdjęcie tekst;
 • dokonasz ręcznej obróbki zdjęcia (kadrowanie, nasycenie, kontrast itp.);
 • przejrzysz historię edycji zdjęć;
 • skadrujesz zdjęcie;
 • dokonasz obróbki video;
 • zaplanujesz siatkę na IG, mając podgląd tego, jak zdjęcia będą się prezentowały obok siebie.


A Color Story

To aplikacja, której używam obecnie. Jest bardzo, bardzo podobna do VSCO, ale ukierunkowana jest do obróbki naprawdę przeróżnych, kolorowych zdjęć, dzięki czemu naprawdę do każdego kadru można dobrać tam fajny filtr.

 • presety A Color Story podzielone są na foldery tematyczne np. jesienne, do wnętrz, zimowe;
 • często w ACS swoje pakiety filtrów wypuszczają znane zagraniczne blogerki;
 • apka działa w wersji darmowej, w subskrypcji lub umożliwia kupowanie pojedynczych paczek filtrów;
 • prócz filtrów na zdjęcia możecie dodawać także detale — rozbłyski, efekt starych fotografii, bokeh, cienie itp.;
 • zdjęcia zapisują się w siatce, w której można je później dowolnie zamieniać miejscami, dzięki czemu; planowanie staje się wygodniejsze niż w VSCO;
 • apka umożliwia mieszanie filtrów /ustawień ręcznych i detali oraz zapisywania ich jako swoje gotowe filtry.


Lightroom

Większość zdjęć obrabiam najpierw w Lightroomie — korzystam z wersji komputerowej, która wymaga subskrypcji, ale wersja na telefon ratuje mnie np. podczas wyjazdów. Jest też o tyle fajna, że w wersji na telefon jest w dużej mierze darmowa (płatna wersja obejmuje np. obróbkę raw). W LR presety mozna tworzyć zarówno samemu, jak i korzystać już z gotowych — darmowych, a także sprzedawanych przez fotografów lub influencerów paczek. Plusem LR jest możliwość obrobienia jednocześnie wielu zdjęć tym samym zestawem filtrów. Aplikacja zawiera naprawdę dużo funkcji, dlatego też jest doceniana przez zaawansowanych fotografów. Jeśli jednak jesteście początkujący, również szybko polubicie tę aplikację — szczególnie że w apkach typu: Presetly, FLTR i Coloro znajdziecie bazę presetów, z których możecie korzystać właśnie w LR. Na początek przygody — kiedy sami nie będziecie umieli ich tworzyć, a jednocześnie nie chcecie kupować gotowych paczek — tam znajdziecie coś dla siebie!


Snapseed

Tę aplikację musi znać każdy, bo jako jedna z nielicznych tu opisanych przycina zdjęcia do formatu 4:5, czyli formatu pionowego na Instagramie. Poza tym w tej aplikacji, która jest darmowa:

 • usuniecie z drugiego planu niechcianych przechodni, brudne elementy otoczenia, śmieci itp.
 • zastosujecie extra wyostrzenie i nadacie "atmosferę" zdjęciom;
 • nałożycie filtry;
 • dostosujecie ręcznie parametry zdjęcia;
 • nałożycie ziarnistość oraz efekt kliszy;
 • nałożycie tekst.


Jak zaplanować spójny profil na Instagramie?

Nie uważam, aby mój profil na Instagramie był turbo spójny. Znam konta, w których naprawdę każdy kadr do siebie pasuje i całość tworzy idealne połączenie. Wiele osób pyta mnie jednak, jak osiągnąć spójność zgodną z moim profilem, uznałam więc, że skoro widzicie w moim profilu spójność i wielu z Was chciałoby, aby Wasze profile miały taką nutkę magii — podzielę się z Wami moimi trickami i sposobami na osiągnięcie takiego efektu! Jak zaplanować spójny profil na Instagramie? Na to pytanie jednoznaczną odpowiedź znaleźć jest trudno, postanowiłam więc wyłuskać dla Was kilka zasad i sposobów na zarządzanie profilem tak, by całościowy efekt sprawiał wrażenie spójności!


GALERIA 6,9,1 ...

Pierwsza zasada — planując publikacje na profilu i walcząc o spójny wygląd całości, stosuj kolejne podane przeze mnie tricki na min. 6-9 kolejnych zdjęciach. "9", "12" i więcej daje pełne linijki publikacji w profilu — ważne jest więc, byś zaczął publikacje od "nowej linijki". Ja najczęściej stosuję "12" i więcej kadrów, ale zawsze jest to liczba podzielna na 3!

KOLOR PRZEWODNI

Spójność na moim profilu najłatwiej jest mi osiągnąć poprzez stosowanie tego samego koloru w każdym kadrze. Nie zawsze jest to łatwe — dlatego najlepiej publikacje zaplanować wcześniej i odpowiednio je do siebie dostosować. Decydując się na dany kolor — np. czerwień, staram się, aby chociaż mały przedmiot / dodatek na kolejnych kadrach był właśnie koloru czerwonego. Poniżej zobaczycie mój feed zarówno z kolorem czerwonym, jak i żółtym — gdzie na jednym kadrze miałam na sobie żółtą sukienkę, na drugim w pokoju wisiały żółte zasłony, a na jeszcze innym pojawiły się żółte tulipany!

3 jak zaplanować spójny feed na instagramie kolory zdjęć motyw przewodni na profilu spójny feed na ig jak obrabiac zdjecia jak zaplanowac publikacje na instagramie przyklady publikacji na ig pomysly na zdjeciaTEMAT ZDJĘĆ

To kolejny łączący się z kolorami aspekt. Poniżej widzicie kadry z jesieni — królują tam kolory, które kojarzą się wszystkim właśnie z tą porą roku. Macie tutaj większy luz — jesień to nie jeden kolor, a zarówno brązy, beże, żółcie, pomarańcze, jak i czerwienie. Jeśli więc boicie się, że nie wytrwacie z jednym kolorem — możecie najpierw spróbować spójnych ze sobą barw. Na kolejnym zrzucie ekranu zobaczycie przykład siatki, która powstała w okolicach Bożego Narodzenia — króluje tam czerwień, zieleń i złoto, czyli kolory kojarzące się nam z grudniem! Boże Narodzenie to szczególny okres, a zarazem najłatwiejszy czas na wyrobienie sobie spójnego feedu.

4 jak obrabiac zdjecia na instagram spojny feed profil na instagramie jakie filtry na instagram dlaczego instagram ucina zasieg - przyklady zdjec pomysly na zdjecia na instagramie inspiracje


MIEJSCE

Jeśli wyjeżdżacie na wakacje, do Hiszpanii lub Grecji gdzie czekają na Was złote plaże, błękitne niebo i białe mury domów — jest to gotowy przepis na idealny feed. Przekuwajcie więc miejsca, w których tworzycie zdjęcia na atut waszych profili. I tak wiem — w Grecji łatwo o piękne zdjęcia, ale co z Łodzią? Otóż - 99% zdjęć tworzę w mieście uważanym za jedno z najbrzydszych. Jak widać — da się. Da się także w Polsce — nad naszym morzem. Niżej zobaczycie kontent z zeszłorocznego urlopu, który to spędziłam właśnie nad Bałtykiem. Zobaczcie, co udało mi się wyczarować mimo deszczu, braku słońca i egzotycznych miejscówek do kadrów!

POMIESZAJ TO

Dla najbardziej niezdecydowanych i niewytrwałych w planowaniu mam jeszcze radę dotyczącą mieszania stylów. 3 kadry zielone, 3 niebieskie i 3 białe — wymieszane na siatce 9 zdjęć. Uzyskanie takiego efektu i przemieszanie stylów, sprawia, że nie fiksujecie się na jednym konkretnym kolorze, wprowadzacie lekki miszmasz, ale nadal wszystko wygląda w miarę spójnie. Najłatwiej jest ten efekt osiągnąć, publikując zdjęcia tego samego koloru "po przekątnych". Zobaczcie tylko, jak wyglądały moje kadry z szarością, różem i kolorem lila, przemieszane z mocnym żółtym kolorem i zielenią, która pojawiła się najpierw w bukiecie w dolnym zdjęciu, a potem w górnych kadrach!


UŻYWANIE TEGO SAMEGO FILTRA

Sekretem mojej spójności jest jednak nie tylko stosowanie wariantów kolorów, tematów przewodnich i miejscówek, ale również stosowanie do tych kadrów tego samego stylu obróbki. Czemu? Wszystkie żółcie, zielenie i czerwienie staja się spójne, nawet gdy faktycznie sukienka i zasłony nie są identycznego koloru. Podobnie będzie z błękitem nieba, waszą cerą, kolorem włosów, na które często wpływa, chociażby oświetlenie, czyli pora dnia, w którym wykonywane jest zdjęcie! Jeśli zapozujecie w jednej sukience, wieczorem w domu i o poranku w parku — gwarantuję Wam, że obok siebie zdjęcia będą się mocno różniły — po dopasowaniu natężenia filtra już mniej!
5 jakie zdjecia publikowac na instagramie kiedy o jakiej porze publikowac na instagramie pomysly na obrobke na zdjecia na profilu na instagramie na ig filtry aplikacje zasieg
PUBLIKOWANIE GRAFIK

Innym sposobem, którego osobiście nie stosuję prywatnie, ale stosuję, publikując np. kontent dla marek, jest stosowanie grafik. Grafiki powinny ze względu na mniej atrakcyjniejszą formę wizualną, pomagać Wam w dzieleniu się wiedzą — grafiki "poniosą się" więc dalej dzięki viralowej treści, pomocnym wskazówkom itp. W tym przypadku w zachowaniu spójności profilu sprawdzi się odpowiednie ułożenie tych publikacji, w stosunku do innych publikowanych treści. Oto kilka przykładów — konto @just_do_one_step, gdzie grafiki ułożone są w pierwszej kolumnie, patrząc na cały układ zdjęć, w drugiej są to zdjęcia flatlay, a w trzecim zdjęcia właścicielki profilu. Konto @girlboss.in to same grafiki, ale aby nie były nudne — w różnych kolorach. Zobaczcie tylko, jak publikując TYLKO grafiki na Instagramie zachować spójność całego profilu. Gra kolorami — wielkością czcionki, grafikami — wszystko jest tu spójne, a kolejne kolorystyczne motywy nadają całemu profilowi czytelności! Na koniec natomiast profil @kamila.polkowska, Kamila stosuje tutaj "przemieszanie" grafik stosując metodę "na skos"! W tym przypadku zdjęcia zostały przemieszane z grafikami i infografikami, ale! Nic tu nie jest przypadkowe, każda grafika i każde zdjęcie ma swoje miejsce, dzięki czemu na profilu jest naprawdę przyjemnie!

6 przyklady kont biznesowych jak planowac publikacje na instagramie jak obrabiac zdjecia jak zaplanowac spojny feed na profilu na instagramie dla marki bloga blogerki modelki fotografa
Grafiki sprawdzają się w naprawdę wielu przypadkach kont, za którymi kryje się wiedza i konkretne porady, o tyle o ile prowadzicie konto lifestylowe grafiki nie do końca mogą Wam przypaść do gustu, o tyle profile ukierunkowane na jedną tematykę np. jedzenia, biznesu czy konkretnej marki - wybór publikowania grafik będzie strzałem w 10!


Jak zwiększyć atrakcyjność profilu na Instagramie?

Jeśli już "mniej więcej" wiesz jakie zdjęcia robić, jakich zasad się trzymać i jak zarządzać publikowanym kontentem, na myśl nasuwa się pytanie, czy prócz zdjęć nadal istnieje jakiś sposób na zwiększenie atrakcyjności całego profilu? Otóż - jest jeszcze kilka sposobów dzięki, którym Twój profil wyda się bardziej uporządkowany, spójniejszy i bardziej kuszący dla potencjalnych przyszłych odbiorców. Oczywiście na pierwszym miejscu jest interesujący kontent, ale możesz jeszcze zastosować kilka poniższych tricków!

Zadbaj o okładki wyróżnionych relacji!


Wyróżnione relacje to tak, jak zdjęcia — duży element profilu. Nie zaniedbajcie go, bo jego wygląd również wpływa na ogólne wrażenie na temat Waszego profilu! Kolorowe, spójne z profilem okładki możecie za darmo wykonać np. w Canvie, albo apkach do pobrania w sklepie google! Możecie też zastosować na okładki własne zdjęcia lub grafiki zrobione nawet w instagramowym stories. Inspiracje? Proszę bardzo!

Pierwszy przykład świetnie prezentujących się okładek wyróżnionych relacji możecie zobaczyć na profilu @kobiecafotoszkola - Dominika zastosowała jeden styl okładek — czarne proste grafiki na złotym tle. Jasne, czytelne i naprawdę dobrze prezentujące się rozwiązanie! Drugi przykład jest natomiast dla wielbicieli minimalizmu. Zobaczcie, jak z wyróżnionymi relacjami poradziła sobie @karodziejka . Kolorowe plansze — jasne podpisy. Nic więcej tak naprawdę tutaj nie trzeba! Trzeci, ostatni przykład to okładki do wyróżnionych relacji opierające się na napisach. W tym przypadku musicie jednak pamiętać, że wyróżnione relacje nie są duże i napisy powinny być czytelne, hasłowe i jasno dające do zrozumienia co kryje się za zapisaną relacją. Świetnie wybrnęła z tego @prwtorebce!

7 przyklady kont biznesowych jak planowac publikacje na instagramie jak obrabiac zdjecia jak zaplanowac spojny feed na profilu na instagramie dla marki bloga blogerki modelki fotografaZastosuj ciekawe zdjęcie profilowe na Instagramie!

Podsumujmy, aby profil był spójny i przyciągał oko, musimy pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu wyglądu nie tylko samych zdjęć, ale także wyróżnionych okładek, a nawet zdjęcia profilowego! Dobry przykład? Konto Oli - @wild.rocks , która motywy pomarańczowych elementów graficznych zastosowała zarówno w okładkach stories, grafikach na profilu, jak i swoim profilowym! Innym przykładem może być profil marki, który prowadzę, czyli profil @browin - ze względu na wiele linii produktowych marki, stosujemy tam grafiki w kolorach odpowiadających tym liniom — kolor wina dla produktów winiarskich, bordo dla wędliniarstwa, kolor żółty dla serowarstwa itd., a wszystko to w szablonach! Spójnie i estetycznie! Ostatnim przykładem jest zaś mój ulubieniec - @ayellowmark - żółto mi! Jeden kolor na profilu nie musi być nudny!

8 jakie zdjecie profilowe na instagramie, jak zrobic okładki do wyróznionych stories na instagramie jak zaplanować spojny feed na instagramie


Czy wiesz, że?

KAŻDEGO DNIA NA INSTAGRAMIE PUBLIKUJE SIĘ OK. 95 MLN. ZDJĘĆ!

Jakie zdjęcia publikować zatem na Instagramie i jakie kadry przyciągają uwagę odbiorców? Co powinno być na zdjęciu? Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz, po wielu badaniach, okazuje się, że na zdjęciach powinna pojawiać się twarz, lub chociaż "czynnik ludzki"! Według badania przeprowadzonego na milionie zdjęć na Instagramie zdjęcia z twarzą generują 38 proc. więcej polubień i 32 proc. więcej komentarzy niż zdjęcia bez twarzy. Co ciekawe wiek i płeć osób, które są na zdjęciu czy ich liczba nie ma znaczenia. Równie dobry odbiór mają zdjęcia z tzw. "czynnikiem ludzkim" czyli np. zdjęcia jedzenia trzymanego w dłoniach, czy flatlay, na którym są nogi.
Źródło: https://www.whysosocial.pl


Jakie zdjęcia publikować na Instagramie?

 • 24% polubień więcej zdobywają zdjęcia jasne, w porównaniu do kadrów o ciemnych barwach,
 • 17% polubień więcej generują zdjęcia z jednym dominującym kolorem!,
 • 24% polubień więcej generują zdjęcia z dominującym kolorem niebieskim, w porównaniu do koloru czerwonego,
 • 18% więcej polubień zdobywają zdjęcia o niskim nasyceniu barw.


Podsumowanie, czyli...

Jak planuję publikacje na swoim profilu na Instagramie?

Niżej na zdjęciu widzicie moje zapiski dotyczące rozkładu siatki — robię je na początku na kartce albo w Excelu, same zdjęcia po obróbce ostatecznie układam i sprawdzam, czy pasują w siatce A Color Story.

Planuję z wyprzedzeniem — kiedy publikuję zdjęcia świąteczne, opracowuję już zdjęcia na styczeń. Teraz mimo pracy nad aktualnymi zdjęciami, w głowie układam już pomysły na lato.

Stosuję wszystkie wymienione wyżej zasady, dostosowując je do pory roku, okazji, a także stylizacji, jakie chcę akurat pokazać. Jeśli stylizacje są pastelowe — dobieram do sesji w plenerze miejsca o równie stonowanych kolorach. 

O zdjęciach myślę na długo przed ich zrobieniem, dzięki czemu w samym momencie sesji - wiem czego chcę! 

A na koniec mam dla Was jeszcze kilka rad, które warto zapamiętać:

 • Nie publikuj niemal identycznych zdjęć obok siebie — nawet jeśli jedno to cała stylizacja, a drugie to detal tej stylizacji!.
 • "Mieszaj" publikacje — stylizacja, flatlay, selfie, portret, zdjęcie jedzenia i... od nowa!
 • Zanim zaczniesz publikować, zrób 2-3 sesje, obrób zdjęcia, zobacz czy pasują i jeśli jesteś zadowolony/a z efektu — działaj dalej!
 • Działaj z wyprzedzeniem — świąteczne zdjęcia na cały grudzień zrobiłam w ostatni weekend listopada!
 • Jeśli chcesz opublikować kilka podobnych zdjęć — zrób to w karuzeli! To także fajny sposób na ukazanie detalów pierwszego zdjęcia!

9 jak publikowac spojna siatke zdjec na instagramie jak publikowac spojne posty na instagramie jak zadbac o ładny wyglad profilu na instagramieMam nadzieję, że wpis pobudził Waszą kreatywność, zainspirował Was i zachęcił do wprowadzania ulepszeń na swoich profilach. Dajcie znać, z jakimi jeszcze problemami spotykacie się podczas prowadzenia swoich profili na Instagramie - z chęcią Wam pomogę!
7 Comments

 1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis, dużo przydatne wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej :) Właśnie pracuję nad swoim profilem na INSTA. Wymyśliłam sobie feed który aby wyglądał spójnie muszę jednocześnie opublikować 4 zdjęcia... i teraz nie wiem, czy mogę tak zrobić? Nie chciałabym spamować dziennie 4 zdjęciami tablicy moich follow ;/ help!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, za późną odpowiedź. Czemu, aż 4 zdjęcia? Odezwij się do mnie na Instagramie - po zapoznaniu się z problemem na pewno coś wymyślimy!

   Usuń
 3. Mam problem ze wszystkim 🥴 a najwięcej z tym że chce połączyć na jednym profilu dwie pasje zdjęcia z kawą i kwiatami oraz sprzedażowa opcja pierniki na każde okazje... Nic mi nie wychodzi. Mam wszystkie błędy jakie mogą być ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze! To brzmi jak idealny mix - nie wierzę, że się nie może udać! Jeśli jesteś gotowa na współpracę odezwij się do mnie na insta lub maila, z chęcią pomogę Ci rozwinąć swój profil!

   Usuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️