Pomysł Na Biznes: wiecznie żywe kwiaty - wywiad z Esterą założycielką MoonBird

1 sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki

Aloha chłopcy i dziewczęta!

Kocham kwiaty - i jak pewnie wielu z Was narzekam na ich małą różnorodność, wysokie ceny i ciężką dostępność w sezonie jesienno-zimowym. Estera, którą ostatnio poznałam ma jednak na to sposób. Poznajcie pomysłową, wrażliwą i niezwykle utalentowaną autorkę dzieł niebanalnych - kwiatów wiecznie żywych, które nigdy nie zwiędną i mogą cieszyć nas swoim urokiem przez cały rok. Nie pachną - to ich jedyny minus, bo swoją delikatnością i dopracowanym każdym szczegółem w niczym nie przypominają plastikowych sztucznych kwiatów, które stoją u naszych babć w wazonach. Oto kolejny wywiad z cyklu Pomysł Na Biznes - tym razem przedstawiam Wam założycielkę marki MoonBird!


Patrząc na te piękne kwiaty trudno uwierzyć, że to wytwór ludzkich rąk. Muszę przyznać, że widząc je pierwszy raz myślałam, że są żywe! Skąd pomysł żeby stworzyć te niezwykłe “rośliny”?


Dziękuję za miłe słowa, kwiaty rzeczywiście przypominają te prawdziwe ale też nie dążę w nich do hiperrealizmu. Chcę aby pozostały takie trochę moje, w stylistyce która mi odpowiada. Wszystko zaczęło się od mniej kwiatowego wątku a mianowicie od scrapbookingu. Przez przypadek chyba gdzieś na Pintereście natrafiłam na ręcznie robione kartki, takie na bogato, z kwiatami właśnie. Zakochałam się w nich kompletnie ponieważ to był totalnie mój styl. Chciałam też takie robić. Na samym początku kupowałam gotowe kwiaty ale trwało to tylko chwilę ponieważ dowiedziałam się, że mogę robić je sama. Bardzo lubię mieć kontrolę nad całym procesem twórczym dlatego chciałam tworzyć swoje własne kwiaty. Miałam kontrolę nad wielkością, kolorem i całym kształtem kwiata. Pierwsze powstawały z papieru! Dopiero później poznałam materiał z którego tworzę obecnie.

sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki

Czy możesz przybliżyć nam jak robi się taki kwiat? Jakie materiały są potrzebne?


Oczywiście. Obecnie tworzę kwiaty głównie z jedwabnego foamiranu, w którym kompletnie się zakochałam. Nie jest to jedwab jakby można było się spodziewać po nazwie. Jest to rodzaj bardzo cieniutkiej delikatnej pianki w arkuszu, którą odpowiednio pod wpływem ciepła dłoni formuje się. Płatki wykonane z tego materiału są tak delikatne i aksamitne, stąd chyba porównanie do jedwabiu. O całym procesie powstawania moich kwiatów można przeczytać na moim blogu. W skrócie natomiast powiem, że każdy płatek jest ręcznie wycinany w odpowiedni kształt. Później wycięte płatki, odpowiednio barwię - dzięki temu mogę uzyskać różne przejścia barwne i tonalne. Do nadania im kolorów używam bawełnianej chusteczki poprzez którą nanoszę suche pastele na każdy płatek. Tak przygotowane płatki odpowiednio formuję w dłoniach aby uzyskały trójwymiar i kształtem przypominały te naturalne. Dopiero tak przygotowany zestaw (ok. 20-30 płatków) „składam” w całość. Jest to proces bardzo pracochłonny ale kiedy widzę końcowy efekt, to zawsze odczuwam wielką satysfakcję, ponieważ kwiaty z tego materiału wyglądają przepięknie.

sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki

Widać, że jesteś artystyczna duszą. Czy uzyskałaś w tym kierunku wykształcenie?


Skończyłam Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w moim mieście. Było to gimnazjum i liceum, gdzie uzyskałam tytuł plastyka ze specjalizacją grafika komputerowego. Łącznie 6 lat, gdzie oprócz przedmiotów ogólnych miałam sporo godzin z przedmiotów artystycznych. Uczyłam się rysunku i malarstwa, rzeźby, fotografii, oraz przedmiotów związanych z projektowaniem graficznym. Ilość zajęć nie była łatwa do ogarnięcia ale jestem wdzięczna za to czego się nauczyłam. To nauczyciele z przedmiotów plastycznych zaszczepili mi wrażliwość na piękno i artystyczne spojrzenie - a może raczej pomogli mi je wydobyć z mojego wnętrza, ponieważ te cechy były we mnie od zawsze. Choć cenię oczywiście umiejętności praktyczne, które uzyskałam, to chyba jeszcze bardziej cenię tą zmianę mentalną, którą przeszłam pod ich wpływem i stycznością ze sztuką. Chociaż życie w tym świecie z dużą wrażliwością nie jest łatwe i płaci się za to również pewną cenę to jednak nie zrezygnowałabym z tego, taka właśnie jestem.


Dlaczego tworzysz kwiaty a nie np rzeźby czy obrazy?


Hmm... ciekawe pytanie. Bardzo kocham malarstwo i rzeźbę. Ostatnio coraz więcej znowu rysuję, daje mi to dużą satysfakcję. Nie wykluczam, że może z czasem moja działalność pójdzie również w tę stronę. Dzięki temu, że w szkole mogłam posmakować różnych dziedzin sztuki i wyszkolić umiejętności plastyczne, to teraz mogę przekuć to w bardziej niekonwencjonalną działalność. Zawsze mówię, ze moje kartki, to tak naprawdę małe obrazy. Używam często na nich różnych mediów takich jak pastele, farby, pasty strukturalne, pigmenty, pracuję na nich kolorem i fakturą – to one dają mi się wyżyć artystycznie. To małe dzieła sztuki zamknięte w formie kartek. Kwiaty natomiast to dla mnie forma rzeźby, mam kontakt z materiałem i formą, nadaję kształt.
sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest


To teraz podziel się historią powstania nazwy firmy!


Z tą nazwą wiąże się historia, która jest taka moja i w zasadzie nikt o niej nie wie. Może w sumie czas się nią podzielić? (śmiech) W sumie dopiero nie tak dawno zorientowałam się, że nazwa wzięła się z pewnego obrazu, który widziałam i zachował się on w mojej głowie. W czasach liceum oglądałam dużo anime, jedno z nich opowiadało o studentach Akademii Sztuk Pięknych, bardzo pokochałam ten serial, bo odnosił się do emocji, które w tamtym czasie przeżywałam. Była tam taka bardzo emocjonalna dla mnie scena w której jedna z głównych bohaterek dostaję taki jakby medalion, wystrugany z drewna. Był na nim ptak, wyglądał jakby był na tle księżyca. Ten obraz został na długo w mojej podświadomości. Kiedy przyszło do wymyślenia nazwy na mojego poprzedniego bloga przyszedł mi do głowy „Księżycowy Ptak”. Po latach zrozumiałam, że było to związane z tym właśnie obrazem z mojej głowy, czego przy wymyślaniu tej nazwy zupełnie nie byłam świadoma. To pokazuje jak obrazy z naszej podświadomości wpływają na nasze życie. Długo zastanawiałam się czy ta nazwa będzie dobra, bo jednak to nazwa, która nie kojarzy się bezpośrednio z tym co robię. Koniec końców pomyślałam, że dobrze oddaje moją naturę i w sumie to okazuje się, że wielu osobom również się podoba.

sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest

Kwiaty wykorzystujesz również przy projektowaniu pięknych kartek okolicznościowych i wianków. Czy masz jeszcze jakieś pomysły na poszerzenie oferty?


Czasami mam wrażenie, że moja głowa kiedyś eksploduje od nadmiaru pomysłów. Mam ich całe mnóstwo zarówno na wykorzystanie kwiatów jak i w ogóle stworzenia innych rzeczy. Jeżeli chodzi o kwiaty, to na pewno poszerzę ofertę ozdób do włosów. Pojawią się grzebyki, spinki i inne wpinane ozdoby. Chciałabym bardziej wejść w rynek ślubny. Obecnie powstają w mojej pracowni kotyliony na nadgarstek - na wesele i studniówki. Zastanawiam się również nad kolczykami dla pań, które lubią duże ozdoby w uszach. Mam też pomysł na projekt w dziale bardziej „fashion” ale na razie nic nie zdradzę ! Myślę również o rozszerzeniu oferty jeżeli chodzi o ozdoby i dekoracje wnętrz ale to na razie jest w fazie bardzo wstępnej. Zobaczymy co z tego zrealizuję. Jestem w aspekcie twórczości osobą bardzo spontaniczną ale muszę także wsłuchiwać się w potrzeby moich klientów.
sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest


A wracając do kartek - czy tworząc je masz już gotową koncepcję czy też efekt końcowy wyłania się w trakcie pracy?


I to i to :D Zawsze siadam z jakimś wstępnym pomysłem ale on w trakcie procesu twórczego ewoluuje i na końcu często wychodzi coś zupełnie innego niż początkowo planowałam. Kiedyś z tym walczyłam, a teraz to akceptuję. Myślę, że dobrze jest dać ponieść się twórczej fali i uzyskać coś niespodziewanie innego, choć wszystko oczywiście dzieje się pod moją kontrolą. Sztuka łączy w sobie i spontaniczność i możliwość kontroli, to mi się bardzo podoba.


Kto najczęściej jest Twoim klientem?


Mój klient to osoba, która ceni pracę twórczą i piękno. Chcę otaczać się rzeczami wyjątkowymi, nietuzinkowymi i czymś czego nie będzie miał nikt inny. To osoba, która chce być traktowana wyjątkowo dlatego ma możliwość kupienia rzeczy na specjalne zamówienie, spersonalizowane pod jej wymagania. Jednocześnie rozumie, że ja jestem artystą i daje mi pewien kredyt zaufania, że to ja jestem odpowiedzialna za koncepcję, dobór materiałów i ogólny wyraz projektu.
sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest flatlay instagram


A pamiętasz komu sprzedałaś swój pierwszy produkt?


Generalnie tak chyba jest w większości przypadków, że naszymi pierwszymi klientami są nasi znajomi. Zaczęłam swoje prace pokazywać na moim FP na Facebooku i kiedy znajomi zobaczyli co robię zaczęli pytać czy zrobię dla nich kartkę np. na ślub. Warto pokazywać się w sieci. U mnie od tego się zaczęło.
Tworząc kwiaty - musisz je kochać. Jaki kwiat, tak prywatnie jest Twoim ulubionym?


Lubię kwiaty, ich delikatność i ulotność, ich zapachy. Moimi ulubionymi są tulipany. W sumie nie wiem dlaczego, chyba dlatego, że mój tata przynosił je mamie kiedy byłam mała. Kocham zapach kwiatów akacji i jaśminu. A od jakiegoś czasu zakochałam się w piwoniach, a to za sprawą Instagrama, gdzie są po prostu wszędzie :D
sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest flatlay instagram


Co Cię inspiruje? Skąd czerpiesz pomysły?


Mocno zawsze inspirowała mnie natura. Bogactwo barw, faktur i wzorów w przyrodzie niezmiennie mnie zadziwia. Jestem bardzo wrażliwa na jej piękno. To w jej otoczeniu odpoczywam tak naprawdę. Natura jest skarbnicą niekończącej się inspiracji. Cieszę się, że obecnie technologia daje nam możliwość zobaczenia miejsc, roślin, czy zwierząt, których być może za swojego życia nigdy byśmy nie zobaczyli. Natomiast platforma, z której najbardziej lubię korzystać szukając inspiracji to Pinterest. Mam wrażenie, że jest to medium społecznościowe najmniej zaśmiecone, a mające sporo wartościowych treści chyba na każdy temat.


Co najbardziej lubisz w swojej pracy?


Jestem Księżycowym Ptakiem! Najbardziej cenię wolność. To, że mogę pracować nad czym chcę i kiedy chcę. Mogę w pełni wykorzystywać swój potencjał, nikt mnie nie tłamsi. Biorąc pod uwagę mój bardzo indywidualistyczny charakter, ten tryb pracy bardzo mi odpowiada.
sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest flatlay instagram

A są rzeczy, które Cię w niej denerwują?


Taką dużą bolączką ogólnie rękodzielników w Polsce jest to, że ich praca nie zawsze jest doceniania i ludzie nie lubią za nią płacić. Niestety wiele rękodzielniczek pracujących w sumie za darmo „po znajomości” przyzwyczaiły ludzi, że to coś taniego. I to jest główny temat, z którym się zmagam. Przecież rękodzieło to produkty luksusowe i najczęściej bardzo pracochłonne! Już nawet nie wspomnę o tym, że do tego dochodzi utrzymanie firmy i opłaty z tym związane. Dużo pracy jest do wykonania w związku z szerzeniem tej świadomości zarówno wśród rękodzielniczek jak i klientów.


Na Twojej stronie znajduje się także blog, a w nim różne porady DIY - lubisz uczyć? A może planujesz prowadzenie warsztatów?


Bardzo lubię uczyć i ponoć dobrze przekazuję wiedzę. Prowadziłam już warsztaty z robienia kwiatów. Z chęcią bym to robiła na szerszą skalę ale obecnie jestem zaangażowana w inne projekty. Potrzebuję czasu by do tego przysiąść i odpowiednio się przygotować, ponieważ zawsze zależy mi na tym aby obie strony były zadowolone. Na pewno jest to w planach na przyszłość.

sztuczne kwiaty jak żywe wianki ślubne nietypowe kartki ślubne zaproszenia na roczek na urodziny na rocznicę imieniny diy do it yourself ręcznie robione kwiaty wywiad pomysł na biznes moonbird jak zrobić kwiatki flowers pinterest flatlay instagram

Czy z jakimś kwiatem, który stworzyłaś (na zamówienie, lub do własnego użytku) kryje się jakaś szczególna historia?


Bardzo chciałabym mieć taką historię ale póki co jeszcze się nie zdarzyła. Może w przyszłości. Ale jest dla mnie wielkim zaszczytem, że moje wytwory biorą udział w tak wyjątkowych chwilach jak śluby, rocznice, narodziny itp. Jestem z tego dumna. Nieraz dostawałam informację, że Młoda Para specjalnie dzwoniła do osób od których otrzymała prezent, że dostali najpiękniejszą kartkę ze wszystkich jakie otrzymali. To jest bardzo miłe. To pokazuje, że takie podarunki są zapamiętywane i wyróżniają się z całej sterty prezentów.


Gdybyś nie robiła tego czym obecnie się zajmujesz - kim mogłabyś być?


Może się zdziwisz ale byłabym neurologiem! Nasz mózg jest tak fascynującym organem. Bardzo chciałabym prowadzić prace naukowe z nim związane. W połowie szkoły plastycznej chciałam ją rzucić i iść do bio-chemu, a później studiować medycynę. Moja mama rwała sobie włosy z głowy. Na szczęście bądź nieszczęście – nie wiem - nie przyjęli mnie, więc jestem tu gdzie jestem ;D

12 Comments

 1. Cudowne są te kwiaty🌹-,naprawdę trzeba mieć ogromny talent żeby wyczarować takie cuda. Widać ze Pani Estera to artystyczna dusza ☺ Kocham te Twoje wywiady zawsze poznaję tu kogos nietuzinkowego 👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesująca osoba :) Kwiaty przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne kwiaty! Bardzo inspirują mnie tacy kreatywni ludzie

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło się czyta o poranku! ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny post!

  Zapraszam do siebie w wolnej chwili,
  Miłego dnia, xx Bambi

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny cykl, super wywiad, niezwykle inspirująca osoba, piękne kwiaty. No nachwalić się nie mogę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie będę zaglądać na bloga Estery - zaintrygował mnie jej pomysł na biznes i ogromny talent.

  Niestety muszę zgodzić się z tym, że rękodzielnicy mają u nas przewalone - ludzie nie potrafią docenić ciężkiej rzemieślniczej pracy i często wyobrażają sobie, że jak coś jest przygotowane ręcznie, to powinno być nisko cenione, jak praca z plastyki, zrobiona przez sześciolatka.

  Życzę Esterze, aby rozwijała swój biznes i stale była zadowolona ze swojej pracy. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. dobry wywiad i świetnie skomponowane zdjęcia!:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wierzyć się nie chce, że te kwiaty są sztuczne :) Wyglądają jak żywe

  OdpowiedzUsuń
 10. Zanim przeczytałam wywiad też myślałam, że to świeże kwiaty. Bardzo ciekawy pomysł na biznes! Oby więcej takich pozytywnych ludzi było na świecie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne te kwiaty, a na Twoich zdjęciach wyglądają jeszcze bardziej klimatycznie :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️