OBALAMY MITY Z DIETETYCZKĄ - 10 błędnych teorii w które wierzysz!

dieta dietetyka mity dietetyczne jak schudnąć blog blogerka

Aloha chłopcy i dziewczęta! full-width

W niecałe 7 miesięcy zrzuciłam ponad 11 kg. Nigdy nie wierzyłam, że mi się to uda, aż pewnego dnia podjęłam decyzję, że zmieniam się na lepsze i nic, ani nikt nie pokrzyżuje moich planów. Zapewne część z Was pamięta mój wpis Pierwsze wrażenia po przejściu na dietę. W lutym chwaliłam się Wam jak zrzuciłam 9 kg. Dzieliłam się z Wami także moimi ulubionymi przepisami z jadłospisu. Jakiś czas temu udzieliłam wywiadu będącego podsumowaniem moich zmagań z wagą. Dziś razem z moją dietetyczką Zuzą z Pora Na Zmiany przygotowałam dla Was natomiast wywiad w nieco zmienionej formie. Będąc na diecie niejednokrotnie spotkałam się z błędnymi teoriami na temat diety i sposobów żywienia. Postanowiłam zebrać je wszystkie razem, a Zuzę poprosić o fachowy komentarz. Jesteście ciekawi dlaczego w mojej diecie nie brakowało makaronu, albo dlaczego jadłam po 18? Zapraszam na wpis!

#MIT1 - Ziemniaki i makaron tuczą

Tuczy nadmiar, nie rodzaj produktu! Owszem, dużo więcej kalorii posiada makaron z białej mąki niż ten z mąki pełnoziarnistej. Mimo to, jedząc i jeden i drugi makaron w nadmiarze, możemy spodziewać się wzrostu energetyczności diety, a tym samym do wzrostu masy ciała. To samo dotyczy ziemniaków. Jeśli są one jedzone w odpowiedniej ilości, dodatkowo są ugotowane lub upieczone bez dodatku tłuszczu, możemy być spokojni o swoją masę ciała. Ziemniaków w postaci smażonej, pieczonej z dodatkiem tłuszczu, frytek, chipsów itp. powinniśmy unikać. 


#MIT2 - Kolacja musi być zjedzona nie później niż o 18!

Wielki mit! Bo co, jeśli kończymy swój dzień o godzinie 23:00? Jesteśmy bez posiłku przez 5 godzin przed snem. Dodatkowo, jeśli śpimy do godziny 7 rano to nie dostarczyliśmy do naszego organizmu pożywienia przez 13 godzin! Wyobrażacie sobie nie jeść tyle godzin przez cały dzień? Ja zdecydowanie nie! Dlatego ostatni posiłek powinniśmy zjeść ok. 2-3 godziny przed snem. Etap wstępnego trawienia odbywa się w czasie tych pierwszych godzin. Dodatkowo poziom glukozy we krwi do czasu położenia się spać się unormuje, przez co nie obudzimy się w środku nocy z wilczym głodem na słodycze. Jedynie można uznać ten MIT, za FAKT jeśli kładziemy się spać o godzinie 20:00-21:00. 

#MIT3 - Niskotłuszczowe jedzenie pomoże schudnąć - wybieraj wszystko co "light" i "0%"

Zacznijmy od podstawowego pytania: czy tylko tłuszcz odpowiada za nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie? Otóż nie! To też jest mit! Nadmiar węglowodanów prostych w diecie również przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej podskórnej. Dlaczego wspominam o cukrach prostych? Ponieważ tym zastępowany jest tłuszcz w produktach „light” i „0%”. Z czego to wynika? Otóż tłuszcz jest nośnikiem smaku. Jeśli pozbędziemy się go z produktu- będzie on po prostu niesmaczny, efektem tego będzie niski popyt na taki produkt. Dlatego producenci zastępują tłuszcz, dodatkiem cukrów prostych licząc na to, że konsument nabierze się na tę sztuczkę. 

#MIT4 - Na diecie nie można jeść nic słodkiego

Ale dlaczego mamy odmawiać sobie przyjemności? Zwłaszcza w okresie tak stresującym, jakim jest dieta? Dieta odchudzająca, jak i każda inna jest czynnikiem stresu dla pacjenta. Poza tym, bardzo trudno jest odstawić słodycze, jeśli do tej pory jadło się ich bardzo dużo. Skutkuje to ostatecznie spadkiem nastroju i jednocześnie motywacji. Ja w diecie swoich podopiecznych znajduję miejsce na słodycze. Jednak nie daję przyzwolenia na czekoladki, cukierki, ciastka z kremem czy słodkie bułki. A co takiego robię? Proponuję pyszne owsianki z dodatkiem kakao, orzechów i banana.  Na przekąskę do pracy i szkoły daję piernik marchewkowy z pistacjami. A na kolację pełnoziarniste naleśniki z masłem orzechowym 100% i świeżymi owocami. Pamiętajcie- słodycze to nie tylko batoniki, żelki i słodkie bułki. To także kakao, masło orzechowe, owoce i orzechy!

#MIT5 - Głodówka i drastyczne diety pomogą schudnąć

Owszem, ale też przyczynią się do szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała. Niewykluczone, że masa ciała będzie jeszcze większa niż przed przejściem na taką „dietę”. Z czego to wynika? Z dnia na dzień zabieracie organizmowi wszystko to, co do życia jest mu potrzebne – tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Przez kilka dni organizm powoli nam „umiera”. Zwalnia nam się metabolizm- jest to również element obronny organizmu przed przedwczesną utratą energii do życia. Osiągamy zamierzony efekt- waga wskazuje wymarzone – 10 kg. Skoro efekt osiągnięty- możemy wrócić do poprzedniego stylu odżywiania. Tylko, że wtedy nasz organizm gromadzi zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Robi to, bo „boi się”, że znowu przyjdzie okres głodu i chce się przed nim zabezpieczyć. Organizm nadal ma zwolniony metabolizm, więc energia spożywana z posiłkami nie jest w tak samo efektywny sposób wykorzystywana niż była przed rozpoczęciem „głodówki”. Dlatego z każdą taką dietą „cud” musimy liczyć się z efektem jo-jo oraz z problemami z redukcją masy ciała w przyszłości. 

#MIT6 - Nie łącz ogórka z pomidorem!

Jest to akurat FAKT, jednak moim zdaniem nie należy tak bardzo się na nim skupiać i odmawiać sobie w jednym posiłku ogórka i pomidora. Z czego wynika ta teoria? Otóż w składzie ogórka znajduje się enzym- askorbinaza. Jest to enzym, który utlenia witaminę C obecną w pomidorze. Jednym zdaniem- sprawia to, że pobieramy mniej witaminy C z posiłku. Jednak dla mnie, nie należy się tak mocno nad tym koncentrować, ponieważ praktycznie w każdym posiłku, który spożywamy znajduje się witamina C- owoce, warzywa, soki fortyfikowane witaminą C. W dzisiejszych czasach szkorbut (choroba wynikająca z niedoboru witaminy C) nam nie grozi. 

#MIT7 - Na diecie zapomnij o imprezowych przekąskach i alkoholu!

To też, można uznać za FAKT. Jeśli jesteśmy już kilkanaście tygodni na diecie, wszystko przebiega zgodnie z planem i redukcja masy ciała postępuje jak należy, to możemy sobie pozwolić na lampkę wina na imprezie oraz zdrowe przekąski. Należy pamiętać jednak o dwóch kwestiach:  skonsultujcie się przed taką imprezą ze swoim dietetykiem- omówcie, na co możecie sobie pozwolić oraz znajcie umiar! Nie po to poświęciliście kilka tygodni ciężkiej pracy nad nową sylwetką, aby najeść się pizzą XXL, nawpychać się paczki chipsów oraz wypić zgrzewkę piwa. Nie o to w tym chodzi! Pamiętajcie o umiarze, bo to wokół niego się wszystko kręci. 

#MIT8 - Opuszczanie posiłków przyśpieszy schudnięcie

Opuszczanie posiłków SPOWOLNI schudnięcie. Z czego to wynika? Podobna sytuacja została przedstawiona w #MIT5. Jeśli opuścimy jakiś posiłek, będzie się do wiązało z magazynowaniem większej ilości energii z następnego posiłku. Dodatkowo, jeśli różnica między posiłkami będzie większa niż 6 godzin będzie to mocno wpływało na stężenie glukozy we krwi. Grozi nam w takiej sytuacji hipoglikemia. Czyli stan, w którym niezabezpieczenie spada nam poziom cukru we krwi. Skutkuje to niepohamowaną ochotą na słodkie i niekontrolowane podjadane niezdrowych przekąsek. 

#MIT9 - Jogurt owocowy jest zdrową przekąską

Owszem, że jogurt owocowy to zdrowa przekąska. Jedynie wtedy, gdy jest to jogurt naturalny, do którego samodzielnie dodamy owoce. Jogurty owocowe kupowane w marketach to nic innego, jak jogurt z cukrem i śladową ilością owoców. Czasami zdarza się, że owoców w takim jogurcie nie ma, jedynie barwnik i aromat. Zdawaliście sobie sprawę, że w opakowaniu małego jogurtu naturalnego może znajdować się aż 6 łyżeczek cukru? Dalibyście radę zjeść tyle cukru z cukiernicy za jednym razem? 

#MIT10 - Będąc na diecie nie muszę być aktywna fizycznie

Aktywność fizyczna wspomaga proces odchudzania. Przyczynia się do dodatkowego deficytu energetycznego, który jest odpowiedzialny za spadek wagi. Dodatkowo przyspiesza metabolizm, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę (ma to bardzo duże znaczenie w profilaktyce i leczeniu insulinooporności oraz cukrzycy typu II). Aktywność fizyczna przyczynia się również do modelowania naszej sylwetki, a więc jeśli gubimy zbędne kilogramy pomaga nam ona kształtowaniu mięśni i powrocie skóry do pożądanych rozmiarów. 

Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na inne dręczące Was pytanie związane z dietą. 
Koniecznie odezwijcie się do Zuzy:

5 Comments

  1. Dobrze że obalasz te mity bo wiele ludzi jeszcze w nie wierzy....fajny post!
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też się zastanawiałam jak ludzie jedzący ostatni posiłek o 18.00 wytrzymują potem do 23.00 i czy rzucają się rano na jedzenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam te mity o produktach light.

    OdpowiedzUsuń
  4. to nieprawda, że makaron z białej mąki ma więcej kcal niż makaron z mąki pełnoziarnistej. kaloryczność jest podobna, czasami nawet o kilka kcal więcej znajduje się w makaronie razowym. raczej to kwestia tego, że ze względu na mniejszą zawartość błonnika - jesteśmy w stanie białego makaronu zjeść więcej. no i dodatkowo nie jest on tak bogaty w witaminy i minerały.

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️