KLUB KSIĄŻKI: KWARANTANNOWA 16 - zobaczcie co przeczytałam na uwięzi!

1 recenzje ksiazek wydawnictwo muza czwarta strona książnica novae res insignis

Aloha chłopcy i dziewczęta!

Kwarantanna i spędzanie całego wolnego czasu w domu zdecydowanie podniosły poziom mojego czytelnictwa i liczbę obejrzanych filmów i seriali. Obejrzane produkcje recenzuję Wam na moim Instagramie, niedługo będą też pojawiały się tam minirecenzje książek - tutaj na blogu, jak zawsze będę jednak prezentowała Wam dłuższe zbiorowe recenzje ostatnio przeczytanych tytułów. Jesteście ciekawi jakie poradniki i  jaką literaturę obyczajową polecam, a jakie pozycje mnie zawiodły? Zapraszam na wpis!


2 recenzja i opinia ksiazka rozmowy o dizajnie odwiedziny

 "Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie." - Koperda Aleksandra,  Wydawnictwo ZNAK

Szczerze? Zazdroszczę autorce tej książki, bo jej pisanie musiało być fantastyczną przygodą. Na łamach kart Aleksandra Koperda przedstawia efekty swoich odwiedzin w domach architektów, projektantów i znawców sztuki, a następnie analizuje, jak urządzili oni swoje cztery kąty. Książka to przede wszystkim skarbnica inspiracji, możliwość poznania ciekawych i często intrygujących osób. Czytanie jej to jak prawdziwe wchodzenie do czyjegoś domu. Moim zdaniem to ciekawa pozycja nie tylko dla osób, które interesują się sztuką i architekturą wnętrz, ale również zwykłych Kowalskich, którzy w niezwykły sposób chcą urządzić swoje domy i mieszkania. Podczas czytania książki upatrzyłam już sobie kilka rozwiązań, które kiedyś chciałabym wykorzystać przy urządzaniu swojego domu, wierzę więc, że każdy znajdzie tam dawkę inspiracji i pomysłów dla siebie.

3 recenzja ksiazki how to jak

"How To. Jak? Absurdalne naukowe rozwiązania codziennych problemów." - Randall Munroe, Wydawnictwo Czarna Owca


Jako osoba, która uzyskała dyplom uczelni technicznej, a jej ulubionym przedmiotem w szkole była chemia zawsze postrzegana byłam jako typowy umysł ścisły — bez kreatywności i wyobraźni. Jakież dziwienie było, gdy świetnie odnajdowałam się zarówno w świecie literatury, jak i matematyki, a ani równania, ani sztuka nie miały przede mną tajemnic. Na szczęście są na świecie jeszcze inne osoby podchodzące do życia kompleksowo i właśnie taką osobą jest Randal Munroe — autor książki How To. Jak? Absurdalne naukowe rozwiązania codziennych problemów. Jeśli myślicie, że nauki ścisłe to brak miejsca na kreatywność i humor ta książka odmieni Wasze zdanie. Każde pytanie zadane w książce rozpoczyna się słowami "jak"i każde dotyka w sumie zwykłych, życiowych problemów. Jak wykopać dołek? Jak grać w berka? Czy jak naładować telefon? Odpowiedzi na te pytania mogą Was zaskoczyć! Pozycja obowiązkowa dla ludzi lubiących rozkminy, a także ciekawskich świata i osób lubiących... komiksy! Tak, autor książki to twórca popularnych komiksów — zarówno strona tekstowa, jak i ilustracje w książce nie pozwolą się Wam więc nudzić!


4 recenzja i opinia o ksiazce poczujs sie jak w domu


"Poczuj się jak w domu" - Frida Ramstedt, Wydawnictwo Znak


Książka o urządzaniu i projektowaniu wnętrz bez zdjęć? Frida Ramstedt pokazała, że to możliwe, udowadniając jednocześnie, że sam tekst również może zainspirować i nie znudzić czytelnika! Autorka — znana i ceniona w Szwecji liderka projektowania wnętrz stworzyła podręcznik, według którego każda osoba niezwiązana z branżą może zaplanować swoje lokum. W książce poruszone są tematy dotyczące kolorów, oświetlenia, dekoracji, a także najistotniejszych zasad, które pomogą w czterech ścinach poczuć się jak w domu. Wydanie jest pozbawione zdjęć, a także kolorów — we wnętrzu odnajdziemy samo mięcho, czyli zasady, którymi musimy się kierować, a także czarno-białe schematy poglądowe. Książka może sprawiać wrażenie nakierowanej na osoby z branży — tak naprawdę jednak trafi do każdego, nawet odbiorcy, który pierwszy raz zabiera się za projektowanie mieszkania. Osobiście znalazłam tu kilka cennych wskazówek, które z pewnością wykorzystam przy kolejnym remoncie!

5 recenzja ksiazki fiedler głód świata

"Fiedler. Głód świata" — Piotr Bojarski ,Wydawnictwo Poznańskie


Osoba Arkadego Fiedlera znana mi była tylko powierzchownie. Kiedy więc zupełnym przypadkiem książka trafiła w moje ręce, uznałam, że jej wnętrze chyba mnie nie zainteresuje. Przekonana jednak, aby najpierw spróbować, a później oceniać postanowiłam więc przeczytać tę pozycję i już po pierwszych stronach... przepadłam! Z nieznanej mi dotąd osoby bohater książki stał się dla mnie fascynującą osobowością — pisarzem, podróżnikiem i przede wszystkim zakochanym w przyrodzie wielowymiarowym bohaterem. W książce zawarty został cały charakter Fiedlera — rozpoczynając od jego zalet, kończąc na niewygodnych faktach. Autor wykonał świetną pracę, przygotowując się do napisania tej książki i nie zepsuł tego, zbytnio wynosząc Fiedlera na piedestał. Książka nie tylko pozwoliła mi na poznanie inspirującej osoby, ale przekonała również, że czytanie biografii kompletnie nieznanych nam osób wzbogaca! Polecam więc wszystkim — niezależnie czy znali kiedykolwiek Arkadego, czy nie!

6 recenzja ksiazki jakoś wkrótce

"Jakoś wkrótce" — Kelly i Zach Weinersmithowie, Wydawnictwo Insignis


Para autorów tej książki — prywatnie małżeństwo, zawodowo badaczka i autor komiksów postanowiła połączyć swoje umiejętności i wiedzę. Owocem tej współpracy jest książka Jakoś wkrótce — zabawna, poprowadzona z lekkim humorem, ale naszpikowana wiedzą naukową pozycja, która ma odpowiedzieć na pytanie, jak to będzie w przyszłości... Jakoś wkrótce. Dziesięć technologii niedalekiej przyszłości, które wszystko usprawnią i/lub zepsują" to książka przede wszystkim fascynująca i intrygująca. Po jej przeczytaniu w waszej głowie będzie kłębiło się zbyt wiele myśli, ale obiecuje, że wszystkie je z czasem przetrawicie, zyskując ogromną wiedzę, którą pochwalić będziecie się mogli i wśród przyjaciół i wśród znajomych z pracy. Autorzy tej książki pozytywnie zarażają wiedzą i moim zdaniem powinni pisać podręczniki szkolne!

7 recenzja książki syberia kroniki lennyego

"Syberia Kroniki Lenny'ego" - Ewa Sosnowska, Wydawnictwo Novae Res


Ocenę innych czytelników tej książki sprawdziłam dopiero po wystawieniu swojej i niestety muszę stwierdzić, że nie podniosę średniej. Książka zapowiadała się niezwykle ciekawie — szczególnie opis na okładce zachęcił mnie, ponieważ książka w teorii miała opowiadać o parze, która postanowiła wybrać się własną ciężarówką na zlot podobnych pojazdów organizowany na Syberii. Przygotowałam się więc na moc przygód, często pewnie trudnych do wyjścia sytuacji. W praktyce otrzymałam jednak historyjkę ulepioną z kilku absurdalnych wydarzeń. Bohaterowie książki na każdym kroku mają masę szczęścia, wszystko układa się pod nich, jak gdyby wygrali los na loterii. Nawet jeśli chwilowo coś nie idzie po ich myśli — już rozdział dalej sytuacja zostaje magicznie, szczęśliwie rozwiązana. Również schemat książki nie przypadł mi do gustu. Rozdziały podzielone są na opowieści z dwóch perspektyw jego i jej — w efekcie czytamy dwa razy niemal to samo i mam wrażenie, że zabieg ten stworzony został tylko po to, by książka była grubsza. Nie lubię oceniać książek źle, niestety w tej prócz pomysłu nie było wiele dobrego — bohaterowie zachowują się momentami infantylnie, zbyt dużo razy trzeba też przeczytać przesłodzone zwroty w stylu "mój misiu" wymieniane pomiędzy bohaterami, do tego w powieści wiele jest również błędów czysto logicznych. W tej chwili nie mogę przypomnieć sobie konkretnego przykładu, ale jest to coś w stylu — kilka zdań wcześniej bohaterka mówi, że nie ma zasięgu, po czym po chwili dzwoni do koleżanki, aby poradziła jej w problematycznej sytuacji. Również tytułowa Syberia nie została przedstawiona szczególnie w powieści — spodziewałam się opisu bajkowych krajobrazów czy opisu trudów związanych z przemieszczaniem się po tych terenach — tymczasem bohaterowie dojechali tam bez problemu, niczym przemieszczając się z Warszawy do Łodzi... Jak dla mnie jedna ze słabszych książek, które ostatnio czytałam.

8 recenzja ksiazki noc sów opowieści z lasu

"Noc sów. Opowieści z lasu"— Jacek Karczewski, Wydawnictwo Poznańskie


Jeśli uwielbiacie sowy, interesujecie się zwierzętami ich zwyczajami lub fascynuje Was życie ptaków — ta pozycja z pewnością Was zachwyci. Prócz porządnej dawki wiedzy otrzymujecie naprawdę porządnie wydaną książkę, z piękną okładką i cudownymi zdjęciami wewnątrz! Książka jest estetyczna, a jej zawartość zainteresuje nawet osoby do tej pory nieprzekonane do ptaków. Autor zawarł w książce mnóstwo ciekawostek, a także teoretycznej wiedzy o sowach, jednocześnie nie stworzył z tego ani podręcznika, ani naukowego artykułu co powoduje, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością!

9 recenzja i opinia ksiazki jak czytac ludzi radzi agent fbi

"Jak czytać ludzi? Radzi Agent FBI" — Robin Dreeke, Kompania Mediowa

Nie przepadam za poradnikami, a mimo to przeczytałam ich w ostatnim czasie sporo. Wszystko po to, by upewnić się, czy naprawdę poradniki to kompletnie niepotrzebna mi wiedza. Jeśli chodzi o książkę, Jak czytać ludzi muszę przyznać, że moja opinia będzie mocno wyważona. Z jednej strony w książce znajduje się wiele ciekawostek i uwag, które dają do myślenia — z drugiej jak to poradnik daje czytelnikowi uczucie ogłupienia. O co dokładnie mi chodzi? Sięgając po podręcznik będący pozycją poradnikową, zawsze chcę wynieść z niego konkretną wiedzę. Może moje oczekiwania są zbyt wygórowane, ale po lekturze większości wiem tylko tyle, że nic nie wiem. Książka napisana jest przyjaznym językiem i czyta się ją bez problemu, jednocześnie jednak rozdziały pozostawiają niedosyt. Pomieszanie poradnika z formą fabuły ratuje tę książkę i sprawia, że raczej nie da się przy niej zasnąć. Sama jestem jednak nieco zawiedziona. Oczywiście rozumiem, że człowiek jest istotą złożoną i ciężko jednoznacznie opisać i wyjaśnić jego zachowania — z wieloma teoriami i przekonaniami autora po prostu jednak nigdy się nie zgodzę.

10 recenzja jak uspokoic swoje mysli opinia

"Jak uspokoić swoje myśli" — Sara Knight - Wydawnictwo Muza


Lekkie pióro autorki to zdecydowanie plus tego tytułu. Jest to jeden nielicznych poradników, przy którym nie usypiałam. Sporo w tekście jest też dowcipów i humorystycznych fragmentów. Niestety autorka dość mocno chce przekonać nas do swoich racji, co sprawia, że ma się wrażenie wizyty u psychoterapeuty, który wszystko wie najlepiej. Jednocześnie w książce bardzo dużo jest pojęć i informacji, a także porad i technik, które ciężko przyswoić. Do książki polecam więc zaglądać co jakiś czas, tak by mieć czas na przetrawienie wszystkiego. Autorka opiera wszystko na swoich przekonaniach i zasadach, a nie na jakichkolwiek naukowo udowodnionych wnioskach, co sprawia, że całą książkę potraktowałam raczej jak rozmowę z przyjaciółką, a nie lekturę mającą wprowadzić konkretne zmiany do mojego życia.

11 recenzja ksiazki do kina czy na film

"Do kina czy na film?" — Blythe Roberson, Wydawnictwo Dolnośląskie


Po tej książce oczekiwałam humorystycznych przygód niczym z Dziennika Bridget Jones. Podobno randkowych niezdar jest więcej i fajnie byłoby nauczyć się randkowania na ich błędach... Niestety książka to stek bezwartościowych uwag autorki, która ma dość specyficzne zdanie na temat mężczyzn. Z takim podejściem nie dziwię się, że ma za sobą tyle nieudanych randek. Autorka ma co prawda dystans do siebie, jednocześnie pokazuje jednak, że nie jest taka wyluzowana, na jaką chciałaby się kreować. Uwaga spoiler — z książki nie nauczycie się randkować. Dowiecie się natomiast, co jest nie tak z facetami, co sprawia, że książka mocno powiewa hasłami feministek. Nie polubiłam ani treści, ani autorki. Niestety, a szkoda, bo liczyłam, że książka bardzo mi się podoba.

12 recenzja ksiazki czas burz charlotte link

"Czas burz" - Charlotte Link, Wydawnictwo Znak


Już nie mogę doczekać się kontynuacji tej serii. Czas burz dołącza do powieści, które jeszcze długo będę wspominała. Świat po 1914 roku stojący u progu wielkiej wojny to idealne realia do umiejscowienia historii Felicji, upartej, wyrachowanej i wiedzącej czego chce dziewczyny. Jej nietrafiona miłość, ochota dążenia do bogactwa i odważne maniery fantastycznie wpisują się w trudny i ciężki czas Niemiec w okresie II wojny. Książkę czyta się lekko, historia jest rozciągnięta na wiele lat, więc z fascynacją obserwowałam, jak Felicja zmienia się w kobietę biznesu, jak wychodzi za mąż, jak radzi sobie z trudnościami stawianymi jej przez życie. Jednocześnie historia opowiada perypetie bohaterów drugoplanowych, dzięki czemu całość ma wiele wymiarów i sprawia, że książka nie jest prostolinijna. Zdecydowanie polecam!

13 helen hoang recenzja wiecej nz pocalunek

"Więcej niż pocałunek" — Helen Hoang - Wydawnictwo Muza


Książki Helen Hoang można pochłonąć w jedną noc — są tak wciągające. Spokojna, romantyczna i przyjemna historia opowiadająca o losach Stelli, dotkniętej autyzmem kobiecie, która osiąga spektakularne sukcesy w swojej pracy, ale kompletnie nie radzi sobie z mężczyznami. W tym celu wynajmuje ona Michaela — chłopaka do towarzystwa, którego zadaniem jest nauczenie jej randkować. Pewnie już domyślacie się, jak skończy się ta historia, nie mniej jednak powieść jest niezwykle wciągająca i czyta się ją z zapartym tchem, a później długo żałuje, że to już koniec... Polecam wszystkim romantyczkom, osobom kochającym romanse i książki stanowiące idealny scenariusz do romantycznych komedii!

14 helen hoang test na milosc recenzja

"Test na miłość" — Helen Hoang - Wydawnictwo Muza


Jednocześnie z recenzją Więcej Niż Pocałunek przedstawiam Wam recenzję drugiego tomu z cyklu Helen Hoang. Powieść ponownie porusza temat autyzmu — tym razem u Khaia, którego problemem jest brak odczuwania głębszych emocji. Kiedy w jego mieszkaniu i ułożonym od A do Z życiu zjawia się Esme — wybrana przez jego matkę kandydatka na żonę, wszystko się zmienia. Zadaniem dziewczyny jest uwiedzenie chłopaka i wyjście za niego za mąż — nie jest to jednak wcale takie łatwe. Czy dwoje nieznajomych, w tym borykający się z chorobą chłopak, są w stanie stworzyć idealny duet? Tego dowiedzie się właśnie z tej momentami radosnej, momentami smutnej historii, w której ukrytych jest jeszcze wiele ważnych historii i tajemnic obu bohaterów!

15 recenzja karma odwazne i romantyczne

"Karma. Odważne i romantyczne" — Malwina Chojnacka, Książnica


Pierwszy tom trylogii o trzech przyjaciółkach Justynie, Oli i Wiktorii, które łączy nie tylko przyjaźń, a także wspólny biznes — kawiarnia Karma, knajpka przyjazna właścicielom zwierząt. W tej książce jest wszystko — nieszczęśliwa miłość, pierwsza miłość, ciąża, zdrada, zagraniczny kochanek, choroba, tajemnicze zabójstwa, wkurzający rodzice — aż dziw, że książka mimo tylu wątków jest spójna i nieprzerysowana! Autorka zasługuje tutaj na naprawdę wielką pochwałę, a mnie nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejne tomy. Jeśli lubicie romantyczne historie miłosne z perypetiami — tytuł na pewno się Wam spodoba!

16 recenzja ksiazki przestan sie zamartwiac

"Przestań się zamartwiać" — Joanna Godecka, Wydawnictwo Muza

Ciągle się martwię — nie jest to chyba idealna recenzja dla tej książki, ba nadal nie wiem co zrobić, żeby przestać się zamartwiać, bo niestety nie znalazłam w niej ani jednego rozwiązania na problemy, które mnie dotyczą. Autorka mocno skupiła się na kompleksach ludzi, a nie ich obawach. Moim zdaniem książka powinna mieć tytuł "uwierz w siebie", bo pełno w niej porad dla osób bojących się wystąpień publicznych, czy mających niską samoocenę. W książce zamiast praktycznych porad czy metod radzenia sobie ze strachem, stresem i negatywnymi myślami mnóstwo jest porad o technikach relaksacyjnych, o których autorka jedynie wspomina i po więcej dosyła np. na YouTube... Jeśli chodzi o moje wnioski wyciągnięte z lektury — do życia wcieliłam tylko jedną metodę, która jest mało efektywna, ale zabawna. Zdecydowanie zawiodłam się na tej pozycji, chociaż osoby borykające się z problemami opisanymi przez autorkę mogą z niej wyciągnąć nieco więcej.

17 recenzja ksiazki potega niedoskonalosci

"Potęga niedoskonałości" - Tomas Navarro, Wydawnictwo Muza

Jako osoba poukładana i marząca o perfekcjonizmie w każdym calu życia uważam, że nie ma w tym nic złego. Jednocześnie odczuwam jednak, że dążenie do zbyt dużego poukładania wzbudza we mnie irytację i pogłębiającą się chęć posiadania wszystkiego pod kontrolą. Nie jest to duży problem — jednocześnie jestem dość leniwa i zawsze umiem sobie wybaczyć, że coś odłożyłam na później lub w kuchni panuje bałagan. Z chęcią sięgnęłam jednak po książkę Potęga Niedoskonałości, która odpowiedzieć miała mi na kilka zasadniczych pytań — czy to ja mam zbyt wygórowane oczekiwania co do życia, czy też to ze światem jest coś nie tak... xD Tomas Navarro w swoim poradniku niestety zawiódł moje oczekiwania. Oczywiście spodziewałam się, że jak to poradnik — jego autor będzie przekonywał, że nie ma co, psuć sobie zdrowia dążąc do perfekcjonizmu, nie spodziewałam się jednak, że będzie to, aż taki ukłon w stronę osób, kompletnie nieumiejących zarządzać swoim czasem, pracą i życiem, a właśnie takie wrażenie odniosłam po lekturze tej pozycji. "Świat ma się dopasować do nas, a nie na odwrót, "Sukces jest ulotny" i "Perfekcjonizm sprawia, że żyjemy w ciągłym stresie" to moim zdaniem wyświechtane hasła, które działają na mnie jak płachta na byka. Wiedzę, że w niektórych momentach lepiej odpuścić posiadałam również przed przeczytaniem tej książki... Dla mnie ta lektura nie wniosła nic ciekawego. Jednocześnie zaznaczam, że poradniki mają u mnie z góry trudny start i wiele osób poleca jej zawartość — najlepiej przekonać się więc samemu!

3 Comments

  1. O żadnej z tych książek nawet nie słyszałam, ale zaciekawiła mnie "How to jak?" ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zacna i długa lista! Zaciekawiła mnie pozycja "How to jak", chętnie po nią sięgnę :)

    OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️