Aloha chłopcy i dziewczęta!
Życie bywa przewrotne. W lutym przy współpracy z marką Rebel.pl odpowiedzialną za wydawnictwo gier planszowych podjęłam kolejną współpracę mającą na celu "ogranie", a następnie zrecenzowanie nowych tytułów. Ze względu na dość spore grono znajomych wybraliśmy wspólnie gry dla wielu osób, które będą dobrą rozrywką podczas spotkań i imprez. Efekt? Pandemia rozgościła się na dobre, wszystkich pozamykano w domach i dopiero niedawno mogliśmy spotkać się, aby wspólnie ograć gry. Pech chciał, że tylko w jedną mogłam zagrać z Bartkiem sama — nowe planszówki tęsknie spoglądały wiec z półki, wyczekując lepszych czasów. Na szczęście (choć nie wiem, czy można to tak ująć, biorąc pod uwagę, że obecnie Zycie toczy się normalnie, a mamy zachorowań więcej niż w momencie, kiedy zamykali lasy...) gry przydały się podczas ostatnich naszych spotkań i dziś — z mega dużym opóźnieniem przychodzę do Was z recenzją, w której jak zawsze pomagali mi przyjaciele. Jesteście ciekawi w co warto zagrać? Zapraszam do lektury!
Dżem dobry
Recenzję zacznę od jedynej gry, w którą można grać w parze. Choć im więcej osób, tym zapewne rozgrywka będzie ciekawsza, to planszówka ta spodoba się szczególnie osobom lubiącym zgadywanie, trochę kalambury, a trochę rozgrywki zmuszające do myślenia. W grze Dżem Dobry, przy pomocy "stojaczków", "żetonów" i kart z literami jesteśmy bowiem zmuszeni odgadywać hasła wymyślone przez inne osoby. Litery oczywiście można sobie podpowiadać, ale ze względu na wiele możliwości ułożenia słów z tych samych liter — rozgrywka wcale nie jest łatwa. Jedynym minusem tej gry jest instrukcja — pamiętam, że przy pierwszej rozgrywce mieliśmy kilka niedopowiedzeń, których wyjaśnienia szukaliśmy w Internecie. Poza tym w grę tą spokojnie mogą zagrać już kilkunastoletnie dzieci. Do rozgrywki w "Dżem Dobry" można również użyć specjalnie stworzonej do tego aplikacji. Razem z Bartkiem oceniamy tę grę na 7 punktów!
IMAGO
Kolejna gra to nic innego jak kalambury, tyle że... bez rysowania ołówkiem, śpiewania ani pokazywania sobie haseł. Imago to bowiem bardzo duża ilość przezroczystych kart, na których narysowane są różne symbole. Składając symbol do symbolu, jesteśmy w stanie stworzyć różnego rodzaju obrazki odzwierciedlające hasła. Obrazki te możemy dodatkowo animować, a kto pierwszy zgadnie — otrzymuje punkt. Rozgrywka zmusza do myślenia, a niektóre hasła naprawdę są trudne! Minusem kart są czarne ilustracje, które na ciemnym stole, na którym graliśmy, nie były zbytnio widoczne. Więcej jest jednak plusów — gra pobudza kreatywność, bardzo duża ilość haseł sprawia, że gra szybko się nie nudzi. Cała rozgrywka jest prosta, można w nią zagrać w naprawdę sporą liczbę osób. Moi przyjaciele ocenili wraz ze mną grę na 6,4 punktów, a oto co powiedzieli o niej w podsumowaniu:
Bartek:
"Imponujące animacje tworzone przez towarzyszy zabawy zmusiły mnie do rozważań nad artyzmem duszy ludzkiej na wiele godzin. Super zabawa, przy składaniu obrazków i 'animacji'"
Patryk:
"Gra na tyle prosta, że zasad domyśliliśmy się jeszcze przed przeczytaniem instrukcji. Ułatwia to znacznie rozgrywkę, gdy osoba od "rzucaniem okiem" na zasady jest akurat nieobecna. Pomimo swojej prostoty, nie traci na grywalności i czyni rozgrywkę prawdziwym treningiem kreatywności."
Julita:
"Jest to raczej jedna z cichszych gier imprezowych, wydaje się więc idealną rozgrywką, kiedy na imprezie policja już puka do drzwi..."
Klaudia:
"Mimo pozornie prostych zasad gra okazała się niezłą gimnastyką mózgu. Niewątpliwie pobudzająca kreatywność i niekiedy wymagająca zupełnie innego spojrzenia na znane każdemu hasła."
Time's Up
Ta gra to najlepszy tytuł z całej trójki i patrząc na oceny, sądzę, że moi przyjaciele się z tym zgodzą! Świetna gra zespołowa, łatwe zasady, emocjonująca i wciągająca rozgrywka oraz przemyślane rundy pozwalające z każdą kolejną uczenia się haseł, by ostatecznie odgadywać hasła błyskawicznie. Time's Up są to bowiem zaawansowane kalambury, w których gra się kooperacyjnie, ale... drużynowo. Każda z drużyn ma do odgadnięcia hasła z jednej puli. Karty są tasowane, a każda runda pozwala na odgadnięcie tylu haseł — ile tylko zdążycie. W zależności od rundy — można albo podpowiadać sobie hasła jednym słowem, albo pokazywać, śpiewać itp. Na samym starcie rozgrywki to uczestnicy wybierają hasła, dlatego też do puli trafiają również takie, które są powszechnie znane, jak i takie, które zna jedna osoba, a inne niekoniecznie. Time's Up to gwarancja świetnej zabawy i powodów do pękania ze śmiechu. Nawet będąc w przeciwnej drużynie, można się świetnie bawić! Haseł jest bardzo dużo, można z nich również wyciągnąć wiele ciekawostek i aspektów edukacyjnych. Zrozumiałe zasady i szybkość gry pozwalają na rozegranie wielu rozgrywek podczas jednego wieczoru. Gra nie jest na pewno monotonna i z każda kolejną rundą chce się więcej! Aby gra była udana najlepiej grać jednak w grupach o tej samej liczebności. Grę oceniliśmy wspólnie na 8,8 punktów, a oto kilka słów podsumowania od każdego gracza:
Bartek:
"Wymagająca, szybka, ale bynajmniej nie stresująca rozgrywka. Świetna zabawa wypełniona salwami śmiechu jak w dobrym sitcomie. Grając z fanami Szekspira, można się jednak naciąć na blokujące hasło."
Patryk:
"Myślę, że każdy w taki czy inny sposób jest zaznajomiony z zasadami. Skrótowo są to kalambury, jednak wzbogacone o rundy i w każdej kolejnej ograniczają się sposoby na pokazanie hasła. Gra, która z pewnością, zagwarantuje mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy, jednak trzeba do niej podejść z luzem i dystansem do siebie."
Julita:
"Jedna z gier gdzie przez presję czasu nie brakuje śmiesznych pomyłek (Sylvester Stallone = Sylvester Stalin)"
Klaudia:
"Szybkie i dynamiczne rozgrywki, niezliczone wybuchy śmiechu. Często już po pierwszej rundzie powstają słowa — hasła opisujące daną kartę np. Kacperkowe Guseppe!"
3 Comments
Kalambury bardzo lubię a nie miałam.pojecia ze można je rozwinąć do takich fajnych postaci jak te gry , chetnie bym zagrała w każdą z nich 😍
OdpowiedzUsuńLubię grać w przeróżne planszówki i inne gry towarzyskie. Tych jak na razie nie znam, ale w sumie wszystko przede mną.
OdpowiedzUsuńNie znam żadnej :D
OdpowiedzUsuńCieszę się, że tu jesteś! Będzie mi miło jeśli zostawisz po sobie ślad!
--------------------------------------------------------------------------------------------
⚠️KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE BĘDĄ AKCEPTOWANE!⚠️